Η ευρεία νίκη επί της Μακάμπι την προηγούμενη εβδομάδα, δεν ακολουθήθηκε για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ από μία ακόμη εντός έδρας επιτυχία. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στο ΟΑΚΑ από τον Ερυθρό Αστέρα με 82-86 για την 30ή αγωνιστική και υποχώρησαν στο 10-18 στην προσπάθεια τους στην Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η όγδοη εντός έδρας ήττα σε 15 αγώνες για την ελληνική ομάδα στη φετινή διοργάνωση ενώ οι Σέρβοι σημείωσαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους, έπειτα από το σερί οχτώ ηττών που μετρούσαν.

Η ελληνική ομάδα «πλήρωσε» επί της ουσίας το κακό πεντάλεπτο από το 28' ως το 33', στη διάρκεια του οποίου δέχτηκε ένα σερί 18-0. Επέστρεψε, ισοφάρισε αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Τη διαφορά έκαναν τα δίποντα αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ εκτέλεσε με 47,2% ενώ οι Σέρβοι είχαν 68,8%. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» ήταν ο Σαντ-Ρος με 21 πόντους, τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, επτά κλεψίματα και οι Παπαγιάννης, Παπαπέτρου με 14 πόντους ενώ 15 είχε ο Χεζόνια αλλά με 4/14 σουτ. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 27 πόντους, 16 από τους οποίους σημείωσε στην τέταρτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το παιχνίδι με τρία τρίποντα και ένα 9-0 και παρότι ο Ερυθρός Αστέρας ισορρόπησε, στο τέλος της πρώτης περιόδου οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 23-17. Με ένα μικρό σερί η ομάδα του Όντετ Κάτας άνοιξε τη διαφορά στους επτά (28-21) όμως δεν κατάφερε να τη διευρύνει ή να τη συντηρήσει, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πλησιάζουν στον πόντο (38-37 στο 18'). Στο τέλος του ημιχρόνου οι ομάδες ήταν ισόπαλες στους 40 πόντους με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει 11 από τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος.

Οι «πράσινοι» έδειξαν να βάζουν «το νερό στο αυλάκι» λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αφού προηγήθηκαν με 11 στο 27ο λεπτό (59-48). «Κόλλησαν» όμως επιθετικά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, δέχτηκαν 12-0 και βρέθηκαν πίσω με 59-60. Οι φιλοξενούμενοι επέκτειναν αυτό το σερί στις αρχές της τέταρτης περιόδου, το έφτασαν στο 18-0 και προηγήθηκαν με 66-59. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αναγκάστηκε να συνεχίσει την προσπάθεια χωρίς τον προπονητή του, αφού ο Όντεντ Κάτας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν δραματικό χαρακτήρα, αφού οι «πράσινοι» βελτίωσαν την άμυνα τους, έγιναν πιο πιεστικοί και πλησίασαν στον πόντο (76-77 στο 38').

Με τρίποντο του Σαντ-Ρος έγινε το 79-79 όμως ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με τον ίδιο τρόπο με τον Λόιντ στα 47'' για το 79-82 και με βολές του Λάζιτς έκανε το 79-84. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν απέφυγε τη νίκη παρότι ο Χεζόνια έκανε με τρίποντο το 82-84 στα 7'', αφού ο Λόιντ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ στα 5''.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 2, Παπαγιάννης 14 (7/10δ, 8ρ.), Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 14, Χεζόνια 15, Δίπλαρος, Ουάιτ 5, Μήτογλου 9, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 21 (3ρ, 4ασ, 7κλ.).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Χολ, Ουόλντεν 14, Λόιντ 27 (4ρ, 5ασ.), Ουσκόκοβιτς 3, Λάζιτς 7, Ριθ, Ράντανοβ 2, Ντόμπριτς 6, Σιμόνοβιτς 8, Γιάγκοντιτς-Κούριτζα 2, Κούζμιτς 9, Ννόκο 8.