Η Εθνική ομάδα έκανε το «δύο στα δύο» στο 27ο τουρνουά Ακρόπολις με νίκη επί της Τουρκίας (62-58) μπροστά σε 10.000 θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Αύριο Σάββατο (29/8, 21:15) για την τρίτη και τελευταία ημέρα του 27ου τουρνουά η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία, που σήμερα νίκησε την Ολλανδία με 94-72.

Η Εθνική ομάδα ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο. Με επιθετική και αποτελεσματική άμυνα είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της περιόδου. Από την άμυνα πέτυχε στην επίθεση εύκολα και θεαματικά καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ απέναντι σε οργανωμένη άμυνα είχε καλές συνεργασίες και τον Βασίλη Σπανούλη σε πολύ καλή μέρα εκτελεστικά και δημιουργικά. Με σερί 11-0 η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με 18-7 λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών του αγώνα.

Στο 7’ η Εθνική προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 14 πόντων (24-10). Με δύο τρίποντα των Μουχάμεντ, Μαχμούτογλου, η Τουρκία μείωσε σε 24-16 ένα λεπτό αργότερα, αλλά η «επίσημη αγαπημένη» απάντησε με τρίποντο του Νικ Καλάθη (27-16).

Με διείσδυση του Νίκου Ζήση και καλάθι του Γιάννη Μπουρούση από ασίστ του Κώστα Σλούκα, η Εθνική ανέβασε την διαφορά στους 13 (33-20) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου. Στην συνέχεια, όμως, ο ρυθμό της «επίσημης αγαπημένης» έπεσε αισθητά. Η Εθνική δεν είχε την ενέργεια στην άμυνα και τις καλές επιθετικές συνεργασίες της πρώτης περιόδου και η Τουρκία με σερί 13-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο από τους Ερσάν Ιλιάσοβα και Μελίχ Μαχμούτογλου, ισοφάρισε σε 35-35 με 3’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με ισχνό προβάδισμα της Εθνικής από φόλοου του Κώστα Κουφού (37-35) 3’ πριν την λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Η «επίσημη αγαπημένη» δεν βελτιώθηκε αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο και η Τουρκία με τρίποντο του Ιλιασόβα και γκολ φάουλ του Κοκσάλ, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-39 με 6’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου. Η Εθνική προσπάθησε να ανεβάσει την πίεση στην άμυνα της και να βγει στον αιφνιδιασμό και με σερί 5-0, προσπέρασε με 44-41 4’ και 10’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η «επίσημη αγαπημένη», ωστόσο, δεν είχε συνέπεια στην άμυνα της και η Τουρκία ισοφάρισε με καλάθι στον αιφνιδιασμό του Μαχμούτογλου (44-44) λίγο μετά το 28’.

Με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους από τον Αντετοκούνμπο, η Εθνική ξέφυγε με 51-44 μετά το 31’. Σε αυτό το διάστημα η Τουρκία δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές (μια στον κόουτς Αταμάν και μια στον Αλντεμίρ), από τις οποίες εκμεταλλεύτηκε μόνο την δεύτερη. Με τρίποντο του Γκιουλέρ και καλάθι του Ερντέν, η Τουρκία μείωσε σε 51-49 μέσα σε διάστημα ενός λεπτού. Με νέο σερί 7-0 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Νίκου Ζήση, η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με 9 (58-49) στο 33’, αλλά… έπεσε ξανά σε «κενό αέρος» και η Τουρκία με πρωταγωνιστή τον Ερντέν πλησίασε στους 4 (58-54) στο 37’.

Με καλάθι του Γκιουλέρ στον αιφνιδιασμό οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (60-58) με 18’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά στην συνέχεια, έκαναν λάθος τακτικής, άργησαν να κάνουν τα τέσσερα ομαδικά φάουλ, που χρειάζονταν για να φτάσουν στα πέντε και ο Σπανούλης με δύο βολές… σφράγισε την νίκη της Εθνικής (62-58) 1,8’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Γκόντας, Σχινάς, Πηλοϊδης.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 37-35, 48-44, 62-58.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 8 (8ρ), Ζήσης 11, Σπανούλης 9 (4 α), Καλάθης 3, Περπέρογλου, Σλούκας, Αντετοκούνμπο 10 (9ρ, 4 α), Καϊμακόγλου, Κουφός 10 (8ρ), Πρίντεζης 11, Παπανικολάου.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Μπαλμπάι, Γκιουλέρ 6, Χερσέκ 4, Ιλιασόβα 12, Ερντέν 6, Μαχμούτογλου 12, Σαβάς, Μπατούκ, Μουχάμεντ, Αλντεμίρ, Κοκσάλ, Σιπάχι, Οζμιζράκ, Κορκμάζ.