Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με μεγάλες διαφορές στην πρώτη (επιμέρους σκορ 20-9) και στην τρίτη (18-8) περίοδο, πήραν τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (10-7), ενώ παρότι έκαναν 21 λάθη μοίρασαν 25 ασίστ.

Εκτός από τον Ράιτ, από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν, επίσης, ο Άλεκ Πίτερς, που σκόραρε 17 πόντους με 6/9 σουτ εντός πεδιάς, και ο Μουσταφά Φαλ με 10 πόντους.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Τζόρτζ Πάπας, που πέτυχε 14 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (20-9) μετά από σερί 7-0 που άρχισε με τρίποντο του Αζάϊα Κάνααν στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου.

Ο Προμηθέας αντέδρασε και στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου μείωσε στον πόντο (25-24) με επιμέρους σκορ 15-5 με 9 πόντους με δύο τρίποντα του Χάντερ Χέιλ. Με τρίποντο και φάουλ του Αντώνη Κόνιαρη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 33-33, με 3’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 με γκολ φάουλ του Νάιτζελ Γουίλαμς Γκος και προηγήθηκε με 40-33, 2’ και 35’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με καλάθι του Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά (46-36).

Με δύο τρίποντα των Κάνααν, Πίτερς και τέσσερις πόντους του Φίλιπ Πετρουσέφ, η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (62-44) 8’’ πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας με τρία τρίποντα του Πάπας, ένα του Χέιλ και ένα του Κάμερον Ρέινολντς, πλησίασε στους πέντε πόντους (70-65) με 3’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε και με καλάθι του Γκος και γκολ φάουλ του Ράιτ, ξέφυγε με 75-65 στο 37’ και δεν απειλήθηκε στην συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-36,62-44, 80-69.