Την τρίτη του ήττα στο Basketball Champions League, και πρώτη εντός έδρας γνώρισε ο Άρης που έχασε με 65-62 από τη γαλλική Μονακό για την έβδομή αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «κίτρινοι» μετά από το τρίτο τους διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα, υποχώρησαν στην τρίτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 4-3  μαζί με την τεχνική Νίμπουρκ και πίσω από τη Μονακό και την Μπάνβιτ.

Στο Άρη στοίχησε σε σημαντικό βαθμό η αστοχία του έξω από τη γραμμή των 6,75μ. καθώς τελείωσε έχοντας μόλις 4/23, όπως και από εκείνη των βολών μιας και είχε ποσοστό 50% με 10/20 προσπάθειες.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς στην αναμέτρηση πίσω στο σκορ (12-21 στο 10') με τους Γάλλους να διατηρούν το προβάδισμα σε όλο το το πρώτο ημίχρονο (30-37).

Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης βελτιώθηκε αμυντικά και κατάφερε όχι απλά να ροκανίσει τη διαφορά αλλά και πάρει και κεφάλι στο σκορ (41-38 στο 26' και 47-46 στο 30'). Ωστόσο, ήταν πλήγμα ο τραυματισμός του Μπάκνερ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό άρχισε με ένα σερί 7-0 που την έφερε μπροστά στο σκορ με 53-47 όμως ο Άρης αντέδρασε και πάλι με τις δύο ομάδες να ισόπαλες με 60-60 δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Εκεί ο Άρης έμεινε δίχως σκορ για περίπου 1,5 λεπτό με αποτέλεσμα τη Μονακό να προσπεράσει με 65-60 και εν τέλει να πανηγυρίσει τη νίκη στο «Nick Gallis Hall» με 65-62.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-37, 47-46, 62-65

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης, Τζένκινς 20 (3), Κάμινγκς 17, Ζάρας 4, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 15 (1), Ντραγκίσεβιτς 2

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Μποστ 13 (2), Ράιτ 8, Σι 4, Γκλαντίρ 5 (1), Αμπούντου 9 (1), Ριγκότ 2, Φοφανά 2, Κάνερ-Μέντλεϊ 3, Ουατάρα 13 (1), Μπράιαντ 6