Ο ΚΑΟΔ AM. GENETICS έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία καθώς επικράτησε του Κοροίβου Αμαλιάδας με 78-62 για την 18η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι Δραμινοί ήταν κυρίαρχοι και προηγήθηκαν έως και με διαφορά 27 πόντων!

Η εμπειρία του Μανώλη Παπαμακάριου ήταν ο οδηγός του ΚΑΟΔ AM. GENETICS στο πρώτο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι πέτυχε τους 14 από τους 24 πόντους της ομάδας του στη πρώτη περίοδο, οι επτά από αυτοί μάλιστα στο διάστημα όπου έκανε την διαφορά. Για την ακρίβεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (13-11, 5’) για να ακολουθήσουν επτά πόντοι του Παπαμακάριου που έδωσαν διαφορά οκτώ πόντων (24-16) στη πρώτη περίοδο.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Ζάρας και Τρότερ πήραν τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του, ενώ για τον Κόροιβο Αμαλιάδας «σίγησε» ο Μπάουερς.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 27-26 (11’), οι φιλοξενούμενοι απάντησε με 5-0 σερί (27-22, 12’), από εκείνο το σημείο και μετά όμως, οι Δραμινοί κυριάρχησαν στο γήπεδο. Βασίστηκαν στην αποτελεσματικότητά τους έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με επιμέρους σκορ 19-7 έως το τέλος της περιόδου εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (46-31) στο τέλος του ημιχρόνου.

Συνέχισαν μάλιστα με τους ίδιους ρυθμούς και στη 3η περιόδου. Άτκινς, Μίσελ και Τσαλδάρης έδωσαν λύσεις, η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα, καθώς ο Κόροιβος στερήθηκε λύσεων και ήταν απελπιστικά άστοχος στα σουτ. Έτσι η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 21 πόντων (57-36, 26’), για να κλείσει η περίοδος με 62-39.

Η τελευταία περίοδος ουσιαστικά είχε τυπικό χαρακτήρα. Με την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, ο ΚΑΟΔ AM. GENETICS έκανε διαχείριση του παιχνιδιού. Με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Τρότερ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 69-42 (33’). Στη συνέχεια, ο Ρόουλ Μάρσαλ πέτυχε διαδοχικούς πόντους και ο Κόροιβος Αμαλιάδας μείωσε τη διαφορά στα επίπεδα της τελικής (78-62).

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-31, 62-39, 78-62

Ο προπονητής του ΚΑΟΔ AM. GENETICS δεν έκρυψε την ικανοποίησή του τόσο για τη νίκη όσο και για το επίπεδο απόδοσης της ομάδας του. «Για μας, ήταν πολύ σημαντικό να κερδίσουμε το παιχνίδι γιατί εμπεριείχε πολύ πίεση, αυτό που λέμε «το πρέπει». Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί διαχειρίστηκαν πολύ σωστά αυτή τη πίεση, μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και από την αρχή επιβάλλαμε τον ρυθμό μας, ξεκινώντας από την άμυνα και από το ριμπάουντ. Δεν είναι τυχαίο ότι δώσαμε μόλις δύο επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο που διακρίνεται σ’ αυτόν τον τομέα. Θεωρώ ότι αυτό το στοιχείο ήταν το κλειδί για τη νίκη. Συνεχίζουμε, αποκλείεται να χρειαστούν μόλις οκτώ νίκες για να παραμείνουμε στη κατηγορία. Ακολουθεί ένα ματς κομβικής σημασίας απέναντι στον Πανιώνιο που ξέρουμε ότι θα παίξει το τελευταίο του χαρτί. Εμείς θα πάμε για να τους κερδίσουμε, να εκμεταλλευτούμε την πλεονεκτική θέση μας». Σε ερώτηση σχετική με την υποστήριξη από τον κόσμο, απάντησε ότι «και στους δύο προηγούμενους αγώνες ήταν θερμή η συμπαράστασή του και θα έλεγα ότι πλέον το γήπεδό μας γίνεται έδρα».

Ανήμερα της ονομαστικής εορτής του, ο Θόδωρος Ζάρας, στάθηκε στο κίνητρο που είχε ο ίδιος και η ομάδα του. «Μπήκαμε αποφασισμένοι γιατί έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Από την αρχή επιβάλλαμε τον δικό μας ρυθμό και μέσα από την άμυνα καταφέραμε να πάρουμε ρυθμό στην επίθεση. Ξεφύγαμε με μεγάλη διαφορά την οποία και κρατήσαμε έως το τέλος».

Ρωτήθηκε για τον αριθμό των νικών που θα χρειαστεί η ομάδα του ούτως ώστε να παραμείνει στην κατηγορία. «Δεν θέλουμε να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία. Δεν θέλουμε να κοιτάμε πόσες νίκες θα χρειαστούν. Στόχος μας είναι να κοιτάμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά και να τον κερδίζουμε. Τώρα έχουμε το παιχνίδι με τον Πανιώνιο που είναι πολύ σημαντικός για εμάς».

Ο προπονητής του Κοροίβου Αμαλιάδας, Χάρης Μαρκόπουλος, έκρινε ότι το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. «Κάναμε ένα από τα χειρότερα φετινά παιχνίδια μας και η ομάδα δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Προσωπικά, έχω πολλά παράπονα από τους παίκτες μου, κυρίως για την συμπεριφορά τους στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μέρους όπου για μένα κρίθηκε το παιχνίδι. Θεωρώ ότι το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία. Αξίζουν συγχαρητήρια στον συνάδελφό μου, τον Κώστα Μέξα, για την δουλειά που κάνει όλη τη χρονιά, όχι μόνο για τη σημερινή νίκη. Αν δείτε, ο ΚΑΟΔ είναι η ομάδα με τα περισσότερα κλειστά παιχνίδια».

Απογοητευμένος εμφανίστηκε ο Τιμ Μπάουερς από το επίπεδο απόδοσης της ομάδας του. «Ο ΚΑΟΔ ήταν πολύ καλύτερος από εμάς. Έβαλε μεγάλα σουτ, στην άμυνα έκανε εξαιρετικη δουλειά και χάσαμε δίκαια, διότι εμείς κάναμε πολύ κακό παιχνίδι, ιδιαίτερα στην άμυνα».