Όπως και στην περσινή σεζόν, έτσι και φέτος, το Περιστέρι winmasters νικά στην έδρα του τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και βάζει τέλος στο σερί του! Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 82-78 για την 11η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League και υποχρέωσαν τους πρωταθλητές στην πρώτη τους φετινή ήττα έπειτα από 10 σερί νίκες.

Το Περστέρι wimasters ήταν εντυπωσιακό στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας το προβάδισμά του ακόμα και στο +16, ενώ είχε τις λύσεις στο τέλος του αγώνα όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πλησίασαν ως και τους τέσσερις πόντους.

Χάτσερ με 14 πόντους και οι Μορεϊρά, Μπλέικ με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το Περιστέρι wimasters που σούταρε 15/19 βολές, 20/35 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Επίσης οι γηπεδούχοι τελείωσαν με 9 περισσότερες ασίστ (25-16), 4 παραπάνω κλεψίματα (12-8) και 5 λιγότερα λάθη (15-20).

Από την άλλη, για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Παπαπέτρου με 15 πόντους και Ράις με 13, με τους «πράσινους» να έχουν 19/34 βολές, 16/41 δίποντα και 9/22 τρίποντα, ενώ μάζεψαν 6 περισσότερα ριμπάουντ (45-39) και έκαναν 7 μπλοκς (9-2) παραπάνω!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 7-2 όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ τρέχοντας σερί 9-0 προσπέρασε με 11-7 στο πεντάλεπτο. Ένα νέο «πράσινο» 10-0 έφερε τους φιλοξενούμενους στο +12 με τον Μήτογλου να κάνει στο 8' το σκορ 21-9. Το Περιστέρι winmasters με ένα δικό του 6-0 μείωσε σε 15-21 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 15-22.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε και πάλι την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Φριντέτ να κάνει το 15-26. Μπλέικ και Χάτσερ έχτισαν ένα σερί 9-0 για το Περιστέρι winmasters που μείωσε στο καλάθι (24-26) με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις στο πρόσωπο του Παπαγιάννη. Ο διεθνής σέντερ με έξι δικούς του πόντους, αλλά και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου βοήθησε τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 35-26 στο 15'.  Οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν και πάλι στο καλάθι (33-35) ενώ με τρίποντο του Σμιθ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-37.

Η αντεπίθεση του Περιστερίου winmasters που είχε αρχίσει από τα μέσα της δεύτερης περιόδου συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αρχικά με ένα σερί 12-0 προηγήθηκε με 52-39 στο 24', συντήρησε το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και έφτασε στο +16 στο 29' με τον Μορεϊρά να κάνει το σκορ 66-50.

Με διαφορά 16 πόντων μπήκαν οι δύο ομάδες και στην τέταρτη περίοδο. Ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν γρήγορα. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κράτησε τους γηπεδούχους περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ και στο ίδιο διάστημα έτρεξε σερί 10-0 με αποτέλεσμα να μειώσει σε 68-62. Στο 37' ο Ράις μείωσε σε 75-71, όμως στην επόμενη επίθεση ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έκανε το σκορ 78-71. Οι δύο ομάδες είχαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, με τον Σμιθ να ευστοχεί για το 80-73 με λιγότερο από ένα λεπτό για το φινάλε. Ο Ράις με νέο εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 82-78, το Περιστέρι winmasters έκανε κακή επαναφορά, όμως ο Ράις ήταν άστοχος έξω από τα 6,75μ. ενώ παρότι ο Παπαπέτρου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ ο Ξανθόπουλος έκλεψε την μπάλα και η νίκη έμεινε στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78.

Ρικ Πιτίνο (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Εκτός του ότι το Περιστέρι έπαιξε καλύτερα από εμάς, εμείς είχαμε 28, 29 λάθη στο παιχνίδι. Γιατί πέρα από τα 20 λάθη, είχαμε και 19/34 βολές, το οποίο σημαίνει ότι είναι σαν να έχουμε κάνει σχεδόν 30 λάθη. Όταν έχεις τόσα λάθη και αυτό το ποσοστό στις βολές το πιθανότερο είναι να χάσεις ένα τέτοιο παιχνίδι».

Σχετικά με το αν ανησυχεί εν όψει της συνέχειας, ο Ρικ Πιτίνο είπε: «Σίγουρα βρισκόμαστε σε μια δύσκολη καμπή αυτή την περίοδο, όμως, αυτή η ήττα δεν θα μας βγάλει εκτός φόρμας. Όπως ξέρετε ερχόμαστε από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στη Βαρκελώνη, ακολουθεί σε δυο μέρες ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε, μετά ταξιδεύουμε στο Ισραήλ για το παιχνίδι με τη Μακάμπι κι έχουμε τον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Συνεπώς, βρισκόμαστε σίγουρα σε μια δύσκολη καμπή του πρωταθλήματος αλλά αυτή η ήττα δεν μας βγάζει εκτός φόρμας».

Σχετικά με τα αίτια των λαθών, σχολίασε: «Σίγουρα ήταν ένα κακό παιχνίδι, υπάρχει μια σωματική κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια αλλά πρέπει να δώσουμε και τα εύσημα στην ομάδα του Περιστερίου για τον τρόπο που έπαιξε».

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου winmasters): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την πολύ μεγάλη σημερινή νίκη. Το πιο ωραίο που συμβαίνει στην ομάδα είναι ότι τα παιδιά, προσεγγίζουν τα παιχνίδια με ψυχραιμία, ωριμότητα και πολύ μεγάλο πάθος. Ανεξαρτήτως του αντιπάλου...

Τα παιχνίδια έχουν καλές και κακές στιγμές, αλλά τα παιδιά αντιδρούν και αυτό ειναι το πιο ευχάριστο. Από τον Τηλέμαχο Βησσαρίου, που σήμερα ήταν ο 12ος παίκτης μέχρι τα παιδιά που παίζουν πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό στην Ευρώπη. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη του, θέλουμε να είναι συνέχεια μαζί μας».