Σε νησί έμελλε να κάνει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του στην Betshop Basket League ο Ήφαιστος. Η ομάδα της Λήμνου πέρασε νικηφόρα από το Ρέθυμνο με 85-82 επί των Cretan Kings για την 11η αγωνιστική της λίγκας.

Ο Ήφαιστος κατάφερε να αντέξει στην αντεπίθεση των γηπεδούχων που «επέστρεψαν» από το -19 και στο φινάλε πανηγύρισε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα μακριά από τη Λήμνο.

Οι γηπεδούχοι παρότι σούταραν με 50% έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (12/24) και είχαν μόλις 48% στο δίποντο (12/25) ενώ νικήθηκαν κατά κράτος στον τομέα των ριμπάουντ καθώς είχαν 17 λιγότερα (22 έναντι 39) από τον Ήφαιστο, που με τη σειρά του είχε 21/41 δίποντα και 6/17 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Φρειμάνις και Έβανς πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα (8-13 στο 6'). Ο Ντάνιελς με εύστοχο τρίποντο μείωσε προσωρινά στο καλάθι (11-13) όμως η ομάδα της Λήμνου τρέχοντας ένα σερί 6-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου προηγήθηκε στο 10' με 19-11.

Με καλάθι του Γόντικα στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Ήφαιστος προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (13-23) ενώ ολοκληρώνοντας ένα μικρό σερί 6-0 προσπέρασε με 25-13 στο 13'. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν σε 21-27 με τρίποντο του Τζόουνς, όμως και πάλι ο Ήφαιστος ανέβασε το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 39-30.

Το Ρέθυμνο με τον Γλυνιαδάκη μείωσε σε 37-43 στο 24' στα επόμενα δυόμισι λεπτά όμως ο Ήφαιστος έτρεξε σερί 13-0 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με +19 (37-56) στο 26'. Ο Ντάνιελς με επτά σερί δικούς του πόντους μείωσε για το Ρέθυμνο Cretan Kings σε 45-56 ενώ ο Μπαρτ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 49-59 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τον Μπαρτ να μειώνει σε 59-62 στο 32 με το Ρέθυμνο Cretan Kings να έχει επιμέρους σκορ 22-6 από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ με -19. Δύο τρίποντα, από τους Γκότσερ και Μπρέιζελτον, εδραίωσαν το προβάδισμα του Ηφαίστου που προηγήθηκε με 64-73 στο 36'.

Με βολές του Μπαρτ οι Κρητικοί μείωσαν σε 74-79 στα 1:34 για το τέλος όμως ο Φρειμάνις έκανε γρήγορα το 74-81. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις επόμενες επιθέσεις τους, με τον Ντάνιελς να μειώνει (76-81) με βολές, αλλά τον Γκότσερ να πηγαίνει στα 21'' και πάλι τη διαφορά στο +7 (76-83). Στα 15'' το τρίποντο του Τζόνσον (79-83) κράτησε ζωντανούς τους γηπεδούχους που στο φινάλε προσπάθησαν να παίξουν καθαρή άμυνα. Εν τέλει έγινε φάουλ στον Γκότσερ στα 3'' και εκείνος έκανε το 79-85. Το τελικό 82-85 έγραψε με τρίποντο το Τζόνσον στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου Λήμνου): «Θα ήθελα να αφιερώσω την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας μας στον κόσμο της Λήμνου γιατί μας έχει στηρίξει πολύ. Σε όλα τα παιχνίδια έχουμε sold – out ενώ μας στηρίζει καθημερινά.

Στο παιχνίδι μπήκαμε πολύ δυνατά και σωματικά και πνευματικά. Είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα πριν το ματς. Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού θεωρώ πως παίξαμε καλύτερα. Θέλω όμως να δώσω συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο που ήταν πολύ ανταγωνιστικό. Δεν τα παράτησε ποτέ παρά τις μεγάλες διαφορές που είχαμε. Μας πίεσε πολύ και μς οδήγησε στο να κάνουμε λάθη. Έδειξε ότι είναι μία πολύ δουλεμένη ομάδα και ανταγωνιστική που δεν τα παρατάει ποτέ και θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ηφαίστου για τη νίκη. Ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε πάρα πολύ. Όχι μόνο για αγωνιστικούς λόγους αλλά και γιατί θέλαμε να αφιερώσουμε τη νίκη αυτή στην οικογένεια του προέδρου μας, Κωστή Ζομπανάκη, στη μνήμη του πατέρα του. Τη θέληση αυτή δεν την εκφράσαμε με την ατομική αμυντική συμπεριφορά μας στο α’ ημίχρονο. Είχαμε επισημάνει ως ένα από τα 2 βασικά κλειδιά του παιχνιδιού τη συνέπεια στα ατομικά αμυντικά καθήκοντα. Πράγμα που αποτυπώνεται ξεκάθαρα στο γεγονός πως δεχθήκαμε στο α’ μέρος 40 πόντους με μόλις 3 ασίστ. Αυτό δείχνει τον τρόπο που μπήκε η μπάλα στο δίχτυ.

Δεύτερος βασικός παράγοντας για τη διαμόρφωση του αποτελέσματος ήταν το επιμέρους σκορ του α’ μέρους και το γεγονός ότι χάσαμε το Στιβ από πολύ νωρίς με 2 φάουλ με αποτέλεσμα επιθετικά να δυσκολευόμαστε να βρούμε λύσεις. Σε αντίθεση με το β’ μέρος που η εικόνα άλλαξε δραματικά και η συμπεριφορά της ομάδας και στην επίθεση και στην άμυνα. Στην επίθεση σκοράραμε 52 πόντους ενώ στην άμυνα αυξήσαμε την πίεση μας και βγάλαμε την αποφασιστικότητα που έλλειπε από το α’ ημίχρονο.

Δυστυχώς οι δύο αγωνιστές παράμετροι που μας πλήγωσαν ήταν η προσωπικές ήττες σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός, κυρίως στο low post αλλά και οι 20 πόντοι 2ης ευκαιρίας που δώσαμε με 15 επιθετικά ριμπάουντ.

Θέλω να πω ότι νιώθω περήφανος και τυχερός που εργάζομαι σε αυτόν τον σύλλογο. Έναν σύλλογο που διδάσκει ήθος, παρά τα σημεία των καιρών, αξιοπρέπεια και προωθεί τον αθλητισμό έτσι όπως θα έπρεπε να είναι και όχι έτσι όπως είναι.

Καλή χρονιά σε όλους και καλή Πρωτοχρονιά».