Ρεβάνς για την ήττα της στον πρώτο γύρο στην Αθήνα πήρε η ΑΕΚ από την Εστουντιάντες την οποία νίκησε στη Μαδρίτη με 85-78 χάρη κυρίως σε ένα τρομερό σερί 17-0 στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Για την «Ένωση» που έφτασε τους Ισπανούς στο 4-4 στο Basketball Champions League σπουδαία δουλειά έκαναν οι Χάρις (19π, 9ρ.), Τζέιμς (13π, 7ρ.) και Σάκοτα (17π, 7/10 σουτ) ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Γκριν (9π, 4ρ, 5ασ.).

Οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά και έπειτα από δύο αγωνιστικά λεπτά ήταν στο 0-0, γεγονός που επηρέασε την εικόνα του στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε με ένα χαμηλό σκορ, 18-13 για τους Ισπανούς. Σε αυτό το διάστημα είχε θετική παρουσία ο Τσινεμέλου Ελονού με πέντε πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Ο Ντούσαν Σάκοτα μπήκε «ζεστός» στη δεύτερη περίοδο και με επτά προσωπικούς πόντους στα δύο πρώτα λεπτά, οδήγησε την ΑΕΚ στο προβάδισμα με 21-18. Προσωρινά όπως αποδείχτηκε αφού η «Ένωση» είχε προβλήματα με το μαρκάρισμα του Σάτον (11 πόντοι με 3/4 τρίποντα στο ημίχρονο) και ήταν άστοχη από μακριά. Αν και στα μισά της περιόδου ήταν πίσω με έναν πόντο (26-25), είδε την Εστουντιάντες να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά λίγο πριν το τέλος (39-29 και 41-31).

Ένα τρίποντο του Σάκοτα στην εκπνοή της περιόδου, επέτρεψε στην ΑΕΚ να πάει στα αποδυτήρια με μειονέκτημα επτά πόντων. Πριν το τρίποντο του αρχηγού της, είχε 1/7. Ο Σάκοτα άλλωστε (9π.) κρατούσε επιθετικά την ομάδα μαζί με τον Μάνι Χάρις (12π.).

Η τρίτη περίοδος κύλησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με αποτέλεσμα στο τέλος της η Εστουντιάντες να έχει προβάδισμα ενός μόνο πόντου (56-55). Στις αρχές της τέταρτης η ΑΕΚ βρέθηκε στο -7 (64-57) όμως η αντίδραση της ήταν πειστική και εντυπωσιακή. «Έτρεξε» ένα σερί 17-0 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 74-64 στο 36ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μέσα από την επιθετική αφύπνιση του Λάντεσμπεργκ που σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους πλησίασαν στους δύο (76-78 στα 45΄΄) όμως ένα «μεγάλο» τρίποντο του Ντελρόι Τζέιμς «έγραψε» το 76-81 και ένα κάρφωμα του Ελονού στα 8΄΄, «κλείδωσε» τη νίκη της «Ένωσης».

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 41-34, 56-55, 78-85.

ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ (Μαλντονάντο): Τσβέτκοβιτς 9 (2), Μπριθουέλα 10, Βισέδο 7 (1), Κουκ (9 ασ.), Σάτον 13 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λάντεσμπεργκ 16 (2), Σόλα, Σαβανέ 4, Μπράουν 14 (2), Κάνερ – Μέντλεϊ 5 (1), Αρτεάγκα.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 7, Τζέιμς 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Γκριν 9 (5 ασ.), Χάρις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 17 (2), Λαρεντζάκης 7 (1), Μπάρλοου, Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2.