Με επιμέρους σκορ 23-12 στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας νίκησε με 73-68 στην Ρόδο τον Κολοσσό H Hotels και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στους «τέσσερις» του θεσμού, η ομάδα της Πάτρας θα αντιμετωπίσει στην Θεσσαλονίκη την προσεχή Παρασκευή (12/2, 20:00) τον νικητή του αυριανού (10/2,17:00) προημιτελικού και τοπικού ντέρμπι Ηρακλή – ΠΑΟΚ.

Ο Προμηθέας βελτίωσε σημαντικά στην άμυνα του στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε το μεγαλύτερο «βάθος» που έχει ως ομάδα ενώ ώθηση του έδωσαν επιθετικά ο Ανδρέας Χριστοδούλου και ο Γιάννης Αθηναίου.Ο 26χρονος γκαρντ αρχικά μείωσε σε 56-52 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Ο Αθηναίου με τρεις βολές μείωσε στον πόντο (56-55) στο 32’ και ο Χριστοδούλου με δύο σερί τρίποντα έδωσε στην ομάδα της Πάτρας προβάδισμα 4 πόντων (63-59) στο 35’.

Προβάδισμα που έγινε μεγαλύτερο με το σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αθηναίου (66-59) με 4’ και 21’’ να απομένουν για την λήξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 5 (10 α.), Άρτις 16 (2), Άντριτς 6, Λιάπης 2, Αρσενόπουλος 6, Καντέρ 17 (1 τριπ., 18 ριμπ.), Μπιλλής, Ζάρας 10 (2), Σπάισερ 6, Γκόινς.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 2, Τζεράι Γκραντ 9, Λούντζης 5, Έβανς 2, Δ. Αγραβάνης 10 (2), Φορντ, Χριστοδούλου 8 (2), Τζέριαν Γκραντ 13 (6 α.), Αθηναίου 11 (2), Γιαννόπουλος 9 (3), Μίλερ 1.