Παίζοντας σε όλο το παιχνίδι χωρίς σέντερ και με γενικότερα περιορισμένες λύσεις, η ΑΕΚ προσπάθησε, πάλεψε μέχρι ενός σημείου αλλά ηττήθηκε από τη Στρασμπούρ για τους «16» του Basketball Champions League με 91-73, χάνοντας και το πλεονέκτημα της πιθανής ισοβαθμίας με τους Γάλλους που κάλυψαν τη διαφορά των εννιά πόντων του αγώνα του ΟΑΚΑ. Για την «Ένωση» ακολουθεί το παιχνίδι της Πέμπτης (25/3, 18:00) με τη Νίζνι στη Ρωσία, έχοντας πλέον ρεκόρ 2-1 έναντι του 3-0 των Ρώσων ενώ οι Γάλλοι «έπιασαν» στο 1-3 την Τουρκ Τέλεκομ.

Μέσα σε όλα τα άλλα συσσωρευμένα προβλήματα του τελευταίου διαστήματος -παρότι επέστρεψαν στη σύνθεση της ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες και ο Νίκος Γκίκας- η ΑΕΚ έχασε τον τελευταίο σέντερ που της απέμεινε, τον Δημήτρη Μαυροειδή που ένιωσε έναν σπασμό στη μέση στη διάρκεια της προθέρμανσης.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-0. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου επιστράτευσε μοιραία από νωρίς ένα κοντό σχήμα με τον Ματσιούλις στο «5» και μείωσε στο 15-12 στο 6' αλλά αυτό έδωσε προσωρινά λύσεις, αφού η Στρασμπούρ ξέφυγε με 11 (26-15) στο 9' πριν προκύψει το 31-18 του 10ου λεπτού. Η ελληνική ομάδα έβγαλε ένταση στο παιχνίδι της στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και μάζεψε τη διαφορά (38-35) με ένα επιμέρους σκορ 17-7 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά. Η επίθεση λειτουργούσε εξαιρετικά όμως η ΑΕΚ, δεδομένων των προβλημάτων της, δεν μπορούσε να αμυνθεί με ανάλογο τρόπο. Έτσι στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 52-45, με τον Λάνγκφορντ (12π.) και τον Μόουζες (11π.) να κάνουν σπουδαία δουλειά.

Οι Γάλλοι έκαναν ένα σερί 11-2 στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και άνοιξαν τη διαφορά στους 16 (63-47) για να τη συντηρήσουν ως το τέλος της τρίτης περιόδου (73-58). Η Στρασμπούρ βρέθηκε στο +21 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (79-58) και στο +25 (89-63) στο 35', για να αποκτήσουν διαδικαστικό χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73.

Στρασμπούρ (Τουόβι): Κόλσον 18, Τζέφερσον 18, Λάνσντοουν 7, Μορίν 12, Ουέινραϊτ 10, Μπόχατσικ 7, Καβαλιέρε 12, Μέιγ 5, Ουντάνο 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 11 (5ρ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7, Μωραίτης 4 (5ρ.), Μόουζες 15 (9ρ.), Γκίκας, Λάνγκφορντ 18 (3/5β, 6/11δ, 1/3τρ.), Ματσιούλις 7 (5ρ.), Μέικον 8 (3/13 σουτ), Ρογκαβόπουλος 3.