Ο Απόλλων Carna με επιμέρους σκορ 33-16 στα τελευταία 14’ της συνάντησης πέτυχε την δεύτερη νίκη του στην Πάτρα και τέταρτη συνολικά στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, επί του Λαυρίου με 90-73 σε αναμέτρηση που παρακολούθησε ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης μαζί με τον Γενικό Διευθυντή κ. Γιώργο Κονδύλη.

Η συνάντηση για την 11η αγωνιστική, είχε δύο όψεις. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «Φρουρούς της Αχαΐας» και με 4 πόντους του Νίκου Μπάρλου, που άρχισε από τον Απόλλωνα την επαγγελματική καριέρα του, προγήθηκαν με 10-2 πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά στο ματς. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Βεργίνη οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις (16-13) λίγο πριν το έκτο λεπτό και στο καλάθι (17-15) λίγο μετά το 7’.

Το Λαύριο, ωστόσο, διατήρησε το προβάδισμα και με τρίποντο του Βαγγέλη Σακελλαρίου ξέφυγε 7 (24-17) λίγο πριν το 9’. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον, επίσης πρώην παίκτη των «Φρουρών της Αχαΐας» Ντεμάριους Μπολντς, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8 (29-21) με 19’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Μέχρι 5’ και 20’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το Λαύριο είχε τον έλεγχο (35-31), αλλά ο Απόλλων Carna βελτιώνοντας την άμυνα του και με πρωταγωνιστές τους Κέβιν Ντίλαρντ, Νίκο Αργυρόπουλου προσπέρασε με 40-39 με 2’ και 45’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Με τον Ντίλαρντ «ζεστό» και την πολύτιμη βοήθεια του Καράμο Τζαουάρα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 49-44 46’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Μπράντον Γιανγκ, το Λαύριο μείωσε στον πόντο (51-50) λίγο μετά το 21’ και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Άσλεϊ Χάμιλτον, που έκανε ντεμπούτο για τους φιλοξενούμενους, ισοφάρισε σε 57-57 λίγο πριν το 26’. Ο Απόλλων Carna απάντησε με σερί 7-0 και ξέφυγε με 64-57 λίγο μετά το 28’ και με σερί 12-0 που άρχισε από το 29’ και είχε πρωταγωνιστές τους Βεργίνη, Ντέβον Σάντλερ, προηγήθηκε με 14 (76-60) 7’ και 27’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε σε αυτά τα δύο σερί υπέρ των γηπεδούχων, που ξέφυγαν και με 18 (83-65) στο 36’.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 67-60, 90-73.

Σερέλης Χρήστος (προπονητής Λαυρίου): «Για αυτούς που γνωρίζουν την ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ ξέρουμε ότι είναι πολύ δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα να μπορέσει να περάσει από την Πάτρα με νίκη. Το γεγονός ότι ο Απόλλωνας δεν είχε ξεκινήσει καλά στο πρωτάθλημα και είχε τρεις νίκες, τον κάνει ακόμα πιο δυνατό στην έδρα του και είναι ακόμα πιο δύσκολο να τον κερδίσεις διότι ο Απόλλωνας, εάν εξαιρέσεις τις ομάδες και της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης είναι κατά τεκμήριο η καλύτερη ομάδα ιστορικά επαρχιακή.

Εμείς προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε ένα πλάνο στην άμυνα και να μην δεχτούμε πολλούς πόντους από όλους τους παίκτες του Απόλλωνα. Είχαμε επικεντρωθεί να κλείσουμε τους υπόλοιπους παίκτες και να δεχτούμε όσους πόντους δεχτούμε από τον Ντίλαρντ, όμως δυστυχώς δεν το καταφέραμε. Η ζώνη που έπαιξε ο Απόλλωνας μας αποσυντόνισε και δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε όπως θα έπρεπε. Ήταν μια δίκαιη νίκη του Απόλλωνα παρόλο που δεν μπορώ να πω ότι η ομάδα ήταν πολύ κακή ώστε να χάσει 17 πόντους. Σίγουρα ο αντίπαλος ήταν πολύ καλός όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Καλές γιορτές να έχετε με υγεία και ελπίζω να τα ξαναπούμε του χρόνου»

Βαγγέλης Σακελλαρίου (μπασκετμπολίστας Λαυρίου): «Η νίκη του Απόλλωνα ήταν δίκαιη. Έγινε ένα μπασκετικό παιχνίδι στο οποία προσπαθούσαμε να βγάλουμε μαχητικότητα και να φτάσουμε στη νίκη. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αν και πιστεύω ότι κάναμε καλό παιχνίδι. Η άμυνα ζώνης του Απόλλωνα μας αποσυντόνισε ενώ και εμείς ήμασταν άστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να δουλέψουμε στις γιορτές και να εμφανιστούμε ακόμα καλυτερη στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Κώστας Μέξας (προπονητής Απόλλωνα Carna):  «Για εμάς ηταν ένα πολύ δύσκολο και ταυτόχρονα πολύ σημαντικό παιχνίδι και θεωρώ και εγώ ότι η διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Εμείς αρχικά θέλαμε να έχουμε αντίδραση μετά την τραγική εμφάνιση μέσα στη Θεσσαλονίκη. Ξεκινήσαμε το ματς πολύ άσχημα όμως στην πορεία με την άμυνα ζώνης λίγο αλλάξαμε το μομέντουμ και πήραμε ψυχολογία και περάσαμε μπροστά στο σκορ που όπως φάνηκε ήταν πολύ σημαντικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο παλέψαμε περισσότερο και εάν εξαιρέσουμε κάποια αμυντικά ριμπάουντ χαμένα σε μεγάλο βαθμό δώσαμε το ρυθμό της αναμέτρησης από την άμυνα. Στην επίθεση ξέρουμε ότι το Λαύριο παίζει με ένα συγκεκριμένο τρόπο προσπαθήσαμε να επιτεθούμε με διάφορους τρόπους και νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό τα καταφέραμε καθώς η δημιουργία των παικτών μας από το λόου πόστ ηταν υποδειγματική ανεξάρτητα από το εάν μπήκαν κάποια σουτ ή όχι. Νομίζω ότι ο συνδυασμός άμυνας και σωστών επιλογών μας έδωσε τη νίκη. Πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό είχαμε μια κακή εβδομάδα πριν από το παιχνίδι με τον Άρη και θα πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας και να μην την επαναλάβουμε από εδώ και πέρα.

Έχουμε μπροστά μας δύσκολα παιχνιδια και θα πρέπει να είμαστε 100% συγκεντρωμένοι για να φτάσουμε στον τελικό στόχο μας. Μετά και από αυτή τη νίκη έχουμε καλύψει ένα σημαντικό μέρος από το χαμένο έδαφος αλλά όπως είναι το πρωτάθλημα δεν υπάρχει ο παραμικρός εφησυχασμός Καλή συνέχεια στο Λαύριο. Νομίζω ότι ο τραυματισμός του Νίξον έχει παίξει πολύ σημαντικό ρόλο αλλά θεωρώ ότι όταν γυρίσει και μαζί και με το Μπολντς και τον Χάμιλτον το Λαύριο γίνεται πάρα πολύ δυνατό. Θέλω να ευχηθώ καλές γιορτές με υγεία να προσπαθήσουμε όλοι μας να γίνουμε λίγο καλύτεροι άνθρωποι και όλα τα άλλα θα έρθουν».

Κάραμο Τζαουάρα (μπασκετμπολίστας Απόλλωνα Carna): «Για εμάς ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι όπου δώσαμε μάχη σε κάθε φάση και καταφέραμε να κερδίσουμε έναν αντίπαλο με τον οποίο έχουμε τους ίδιους στόχους. Η άμυνα ήταν αυτή που μας έδωσε τη νίκη και είμαστε πολύ χαρούμενοι για το αποτέλεσμα αυτό».