Μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ για την 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, το Λαύριο Megabolt πέτυχε στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν, μια ακόμη «παρθενική» νίκη, καθώς επιβλήθηκε του Άρη για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Αλεξάνδρειο (94-89).

Η ομάδα της Λαυρεωτικής με την σημερινή (6/2) έφτασε τις 10 συνολικά νίκες στις πρώτες 14 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου. Η επικράτηση του Λαυρίου Megabolt βασίστηκε στην πολύ καλή επιθετική λειτουργία του που φαίνεται στα ποσοστά ευστοχίας του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/32 δίποντα και 12/25 τρίποντα.

Ο Πέτρος Γερομιχαλός είχε 5/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και συνολικά 17 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ του Λαυρίου Megabolt ήταν ο Άλφα Ντιαλό με 23 πόντους με 7/8 δίποντα και 9/12 βολές.

Ο Τάισον Κάρτερ πέτυχε και εκείνος 17 πόντους για τους νικητές, με 3/4 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Ο Γκλεν Κόζι ήταν, επίσης, διψήφιος σε πόντους (10), ενώ έδωσε 6 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν παρότι πέτυχαν 28 πόντους δεύτερης ευκαιρίας (έναντι 8 του Λαυρίου Megabolt) – οι οποίοι ήταν αποτέλεσματα των 11 παραπάνω επιθετικών ριμπάουντ που πήραν – γιατί έκαναν πέντε παραπάνω λάθη (17-12), ενώ αστόχησαν σε 12 βολές (17/29).

Από τον Άρη προσπάθησαν περισσότερο οι Μάριο Τσάλμερς (21 πόντοι με 3/7 τρίποντα), Μάριο Λιτλ (17 πόντοι με 5/9 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) και ο Γιάννης Κουζέλογλου, ο οποίος είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους και λίγο μετά το 18’ προηγήθηκαν με 8 (42-34). Η ομάδα της Λαυρεωτικής, ωστόσο, με επιμέρους σκορ 11-2 με δύο τρίποντα των Βασίλη Μουράτου, Κάρτερ, στα τελευταία 1’ και 40’’ του πρώτου ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (45-43).

Με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Γερομιχαλού, Κάρτερ το Λαύριο Megabolt προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (57-47) με 6’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον Ντιαλό η ομάδα της Λαυρεωτικής ξέφυγε και πάλι με 10 (78-68) στο 35’ και με γκολ φάουλ του Αμερικανού προηγήθηκε με 12 (85-73) με 3’ και 37’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Ο Άρης αντεπιτέθηκε και με τρίποντο του Λιτλ μείωσε στους 4 (87-83) στο 39’ ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 10-2. Στο τέλος της επίθεσης του Λαυρίου Megabolt, όμως, ο Κάρτερ κέρδισε δύο βολές με τις οποίες «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του (89-83) με 38’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Γνωρίζαμε πως ερχόμενοι εδώ ο Άρης παίζει σημαντικό παιχνίδι για την παραμονή, δεν μας ξεγελούσε η θέση του. Ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι το γήπεδο, και όποια και να ήταν η κατάσταση θα γινόταν ντέρμπι και θα ήταν πολύ δύσκολο να κερδίσουμε.

Θέλαμε να πάμε το σκορ ψηλά γιατί θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες να κερδίσουμε. Είμαστε πολύ αθλητική ομάδα και μπορούμε να παίξουμε σε υψηλό τέμπο ειδικά κιόλας απ’ τη στιγμή που δεν υπάρχει κόσμος.

Χάσαμε ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, ελέγξαμε καλύτερα το αμυντικό κομμάτι στο δεύτερο ημίχρονο, πήγαμε το σκορ ψηλά και εκεί κρίθηκε νομίζω το παιχνίδι.

Μακάρι να επιστρέψει εκεί που ανήκει ο Άρης. Η δική μου γενιά αγάπησε πολύ το άθλημα λόγω των επιτυχιών του Άρη στη δεκαετία του ’80».

Σάββας Καμπερίδης (προπονητής Άρη): «Θέλαμε απελπισμένα αυτή τη νίκη και θεωρούσαμε ότι είναι καθοριστικό όσο και το προηγούμενο. Αν κερδίζαμε θα άλλαζε την ψυχολογία μας και τη θέση μας. Νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο τον αγώνα, όταν προηγηθήκαμε με 8 επιπόλαια λάθη και προηγήθηκε το Λαύριο ενώ έπρεπε να είμαστε εμείς πάνω στο σκορ.

Ξεκινήσαμε άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο και κυνηγούσαμε. Ενώ έγινε η προσπάθεια δεν είχαμε την ηρεμία για να γυρίσουμε το αποτέλεσμα και να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στο Λαύριο που κάνει μια εξαιρετική πορεία. Έχουμε δύσκολη συνέχεια και τα πράγματα δυσκολεύουν και πρέπει να φέρουμε νίκες στη συνέχεια».

Για τη φάση με το τρίποντο του Γερομιχαλού: «Οι διαιτητές ήταν σίγουροι πως το καλάθι μετρούσε κανονικά, το είδα στο βίντεο και είναι… αρκετά εκπρόθεσμο. Οι διαιτητές είπαν επειδή ήταν σίγουροι και επειδή δεν ήταν στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δούμε και τόνισαν πως ήταν το σωστό σφύριγμα και στις δύο φάσεις (σ.σ. το τρίποντο όπου φαίνεται να πατούσε γραμμή ο Γερομιχαλός).

Υπήρχαν πολλές φάσεις. Κάθε άνθρωπος έχει τη δική του αίσθηση και κριτήρια και βλέπει διαφορετικά τις φάσεις. Είχα διαφορετική εικόνα από τους διαιτητές και μου έλεγαν ότι κάνω λάθος».