Την πέμπτη του διαδοχική εντός έδρας νίκη στη STOIXIMAN.GR Basket League πανηγύρισε ο Άρης που επιβλήθηκε στην έδρα του με 80-64 του Προμηθέα στο «Nick Galis Hall» και εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ στην Πάτρα επιστρέφοντας στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη οι Πατρινοί που για περίπου τρία δεκάλεπτα έβαλαν δύσκολα στους «κυανοκίτρινους» ηττήθηκαν μετά από δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ συνεχίζουν με μία νίκη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον άρη να προηγείται με βραχεία κεφαλή στο σκορ (19-18). Βελτιώνοντας την άμυνά του και με τον Τζάκσον και τον Καββαδά να κερδίζουν πολλές μάχες μέσα στις δύο ρακέτες ο Άρης άνοιξε σταδιακά τη διαφορά φτάνοντας ως και το +13 (40-27) του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Άρης έφτασε στο +15 (42-27), όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους που ροκάνισαν τη διαφορά και τρέχοντας ένα σερί 11-0 μείωσαν σε 42-38 στο 25' με πέντε πόντους του Γκίκα και τέσσερις του Μουρ. Ο Άρης όμως απάντησε με ένα δικό του σερί 8-0 στέλνοντας και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (50-38). Οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω και στα μέσα της τέταρτης περιόδου με τρίποντο γκολ φάουλ του Κάμινγς έφτασε στο +25 (73-48) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να μειώνει στο τέλος την τελική διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-27, 57-46, 80-64.

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Προμηθέα): «Δεν θέλω να πω πολλά πράγματα για τον αγώνα. Η ομάδα μας δεν μπήκε στο παιχνίδι, ο Άρης ήταν χωρίς τους Γκόρντον, Τσαϊρέλη, Ξανθόπουλο και δεν καταφέραμε να είμαστε στο πνεύμα του ματς σε καμία στιγμή. Νομίζω πως ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς, απέναντι σε μια ομάδα που ξέρει τι σημαίνει πίεση, ξέρει πως να ανταποκρίνεται όταν παίζει στο γήπεδό της, ξέρει πως να επιτίθεται στον αντίπαλο.

Εμείς είχαμε κάποιες στιγμές. Στο μπάσκετ αν δεν το έχεις αυτό σαράντα λεπτά δεν μπορείς να πεις τίποτα. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στο επόμενο παιχνίδι που είναι ένα σημαντικό ματς. Οι στόχοι της ομάδας μας είναι συγκεκριμένοι και τους έχουμε αναφέρει.

Θα ήθελα να πω πόσο χαρούμενος είμαι που βλέπω κάποιους φίλους εδώ, να ευχηθώ στον Άρη καλή επιτυχία και να στείλω χαιρετίσματα σε έναν φίλο, τον Βασίλη Βουρτζούμη και να του πω ότι περιμένω το βιβλίο του τα επόμενα χρόνια, για να διαβάσω τι σημαίνει αφοσίωση, υπομονή, αγώνας. Θα περιμένω να τον δω».

Ζήσης Σαρικόπουλος (μπασκετμπολίστας Προμηθέα): «Ξέραμε πως αντιμετωπίζαμε μια ομάδα που παίζει επιθετική άμυνα. Ειδικά εδώ στην έδρα της βρίσκει ρυθμό και ενέργεια από αυτό, δηλαδή οδηγώντας τον αντίπαλο να κάνει κάποια λάθη. Εμείς κάναμε κάποια αβίαστα λάθη και δώσαμε στον Άρη την ευκαιρία να τρέξει.

Είχαμε κάποια καλά διαστήματα. Παίξαμε δυνατά, θέλαμε να πάμε στην επαφή γιατί και ο Άρης είναι μια physical ομάδα. Δώσαμε όμως την ευκαιρία στον αντίπαλό μας να έχει δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ ή διεκδικούμενες μπάλες. Εμείς πρέπέι να κρατήσουμε κάποια καλά διαστήματα που παίξαμε δυνατά και να συγκεντρωθούμε γιατί έχουμε ένα κρίσιμο και δύσκολο παιχνίδι την Τετάρτη».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στην ομάδα για τον τρόπο που αγωνίστηκε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε κάποιες δυσκολίες να διαχειριστούμε όπως ο τραυματισμός του Ξανθόπουλου και ένας απρόσμενος τραυματισμός του Τσαϊρέλη. Τα γκαρντ μας χρεώθηκαν πολύ γρήγορα με φάουλ και ειδικά ο Φλιώνης και ο Κάμινγκς. Ήταν δυο θέματα που έπρεπε να τα διαχειριστούμε. Είχαμε καλή είκονα ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και στο δεύτερο. Εκεί θεωρώ ότι χτίσαμε μια διαφορά και την διατηρήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Μας περιμένει μια πολύ δύσκολη εβδομάδα. Παίζουμε με τους δύο μεγάλους ένα ματς πρωταθλήματος και έναν τελικό Κυπέλλου Ελλάδος. Γνωρίζουμε τις δυνατότητες μας, ταυτόχρονα είμαστε και ρεαλιστές, ξέρουμε την δυναμική του αντιπάλου, σίγουρα θα δώσουμε την μάχη μας. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα.

Πιστεύω ότι ο Γκόρντον το Σάββατο θα είναι «παρών». Ίσως χρησιμοποιήσουμε το ματς της Τετάρτης λίγο για να μπει σε κάποιο ρυθμό. Θα δούμε τις επόμενες δύο τρεις μέρες. Αλλά όπως καταλαβαίνετε το ότι υπάρχει δεν σημαίνει ότι λύθηκε το θέμα. Είναι πίσω σε αρκετά κομμάτια και κυρίως σε ρυθμό αγώνων. Πιστεύω ότι κάποια βοήθεια θα την έχουμε κυρίως στο κομμάτι της εμπειρίας».

Σπύρος Μούρτος (αρχηγός Άρη): «Το σημερινό παιχνίδι ήταν μια συνέχεια από τον αγώνα με την Strasbourg. Είχαμε αυτοπεποίθηση, είχαμε ενέργεια, υψηλή ένταση. Οδηγήσαμε τον Προμηθέα σε λάθη, είχαμε αρκετά deflections, βάλαμε εύκολα καλάθια και έτσι ήρθε το αποτέλεσμα που είδατε. Τώρα σε σύντομο χρονικό διάστημα πρέπει να προετοιμαστούμε για τον Ολυμπιακό. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων και στην συνέχεια έχουμε το μεγάλο παιχνίδι του Σαββάτου. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Προμηθέα, αλλά και στον κόουτς. Ελπίζω να πετύχουν τους στόχους τους».