Ένα ξέσπασμα στη διάρκεια της τρίτης περιόδου έβγαλε τον Ολυμπιακό από τη δύσκολη θέση του πρώτου ημιχρόνου (24-35) και αποτέλεσε το εφαλτήριο για τη νίκη επί της Άλμπα στο ΣΕΦ με 75-71. Ήταν η 5η νίκη των «ερυθρόλευκων» σε οχτώ παιχνίδια της Ευρωλίγκας. Η επιλογή του Γιώργου Μπαρτζώκα να επιστρατεύσει ένα κοντό σχήμα με τον Βεζένκοφ και τον Ζαν-Σαρλ κοντά στο καλάθι, αποδείχτηκε καθοριστική αφού οι δυο τους, μαζί τον ΜακΚίσικ και τον Παπανικολάου ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.

Ο Ζαν-Σαρλ είχε 13 πόντους, πέντε ριμπάουντ, δύο τάπες, ο ΜακΚίσικ είχε 14 πόντους, τρία ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και κλεψίματα, ο Βεζένκοφ 11 πόντους και ο Παπανικολάου οχτώ πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι εμφανίζοντας προβλήματα στην επίθεση, που είχαν ως αποτέλεσμα να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από σχεδόν πέντε λεπτά αγώνα και ενώ σε αυτό το διάστημα πρόλαβε να κάνει πέντε λάθη. Η Άλμπα τα εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 7-0, γεγονός όμως που δεν αφύπνισε τους «ερυθρόλευκους» που συνέχισαν με την ίδια εικόνα ως το τέλος της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 10-22. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το δεκάλεπτο με 4/13 σουτ και οχτώ λάθη.

Στο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας υπήρχε πια το στοιχείο της νευρικότητας και έπειτα από τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο η διαφορά πήγε στους 14 (12-26) και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και στο 17' (18-32), αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε να δυσκολεύεται πολύ στην επίθεση χωρίς να αντιμετωπίζει καν μια σκληρή άμυνα -οι Γερμανοί έκαναν έξι φάουλ στο πρώτο ημίχρονο. Στα μισά του δρόμου η διαφορά ήταν στους 11 (24-35).

Η ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων λειτούργησε ευεργετικά για τον Ολυμπιακό που μπήκε πολύ καλά στην τρίτη περίοδο και με σερί 14-4, μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (38-39 στο 26'). Με τους Μάρτιν, Έλις στα «ρηχά», ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήγε σε «small ball» σχήματα με τον Ζαν-Σαρλ στο «5». Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 28ο λεπτό του αγώνα (45-44) και στο τέλος της περιόδου ξέφυγε με επτά πόντους (51-44) κάνοντας επιμέρους σκορ 27-9!

Οι Γερμανοί πλησίασαν στον πόντο (53-52) όμως με δύο διαδοχικά «γκολ-φάουλ» από τον Ζαν-Σαρλ, τον Σπανούλη και προσωπικές ενέργειες από Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διψήφια διαφορά (66-54 στο 35'). Δύο λεπτά πριν το τέλος η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει την ασφάλεια μιας διψήφιας διαφοράς (70-60) ωστόσο η Άλμπα δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και μείωσε μέχρι τους έξι (71-65 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό) όμως ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2), Σλούκας 9, Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 11 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 13, Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (2)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Τζίφεϊ 13 (2), Ντιλόου, Έρικσον 8 (2), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8, Τίμαν 10, Γκρέιντζερ 7 (1), Σίκμα 4, Λάμερς 8.