Το Λαύριο Megabolt νίκησε εντός έδρας για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν την ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για τα οποία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Περιστέρι που αναβλήθηκε λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα των «πρασίνων».

Αυτή την φορά η ομάδα της Λαυρεωτικής επικράτησε της Ένωσης στην παράταση (90-85, κ.α. 74-74) και ύστερα από ανατροπή. Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με 8 πόντους του Ντάριλ Μέικον τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων (24-16).

Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο το Λαύριο Megabolt στην δεύτερη περίοδο κάλυψε την διαφορά και προσπέρασε με 35-32 λίγο μετά το 18’, όμως, η Ένωση με τρίποντο και δύο βολές του Κιθ Λάνγκφορντ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (37-35).

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου και με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς προηγήθηκε με 6 (58-52) στο τέλος του δεκάλεπτου. Η Ένωση βρέθηκε στο +7 (60-53) στο 32’ αλλά στα επόμενα τρία λεπτα δέχθηκε επιμέρους σκορ 13-2 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 66-62.

Με 4’’ να απομένουν για την λήξη ο Ντάριλ Μέικον της Ένωσης ευστόχησε μόνο στην μια από τις δύο βολές (74-74) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Βασίλης Μουράτος με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο (86-85) 1’ και 30’’ πριν την λήξη της παράτασης και με δύο βολές και ένα καλάθι ο Άλφα Ντιαλό «σφράγισε» τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α.), 90-85.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Κόζι 11 (1), Κάρτερ 6, Σάβατζ 2, Μουράτος 19 (2), Ντιαλό 23 (1), Ντέιβις 16, Περσίδης 9, Ανοσίκε 4, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μέικον 24 (1), Λάνγκφορντ 17 (1), Ματσιούλις 11 (2), Γιάνκοβιτς 3 (1), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4, Μωραΐτης, Μόουζες 9 (2), Σλότερ 8.