Ο ΠΑΟΚ έχει ακόμη «σφυγμό». Νίκησε στην παράταση στην Κωνσταντινούπολη την Μπεσίκτας με 75-73 και μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση στους «32» του Eurocup. Για να τα καταφέρει θέλει μία νίκη περισσότερη είτε από την Σολνόκι είτε από την Μπεσίκτας, με τις οποίες ισοβαθμεί πλέον στο 3-5. Ήρωας του αγώνα ο Ουίλ Χάτσερ που από τους δύο πόντους του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε 30 στο δεύτερο και στο επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης.

Ο ΠΑΟΚ έκανε καλή αρχή προηγούμενος στα μισά της πρώτης περιόδου με 10-7 χάρη σε έξι πόντους του Σχορτσανίτη όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-2, έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (17-12).

Το δεύτερο δεκάλεπτο έμοιαζε καταδικαστικό για τον ΠΑΟΚ, αφού σε αυτό η Μπεσίκτας έκανε ένα επιμέρους 17-8 για να πάει στα αποδυτήρια έχοντας ένα σημαντικό προβάδισμα, 14 πόντων (34-20). Στο 15ο λεπτό ήταν μπροστά με 21-12 και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου «έχτισε» και «νταμπλ-σκορ» (34-17).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου όμως δεν είχε την πολυτέλεια να παρατήσει το παιχνίδι και επιχείρησε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα στην περίοδο. Καθοδηγούμενη από τον Ουίλ Χάτσερ που πέτυχε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ «ροκάνισε» σημαντικό μέρος της διαφοράς των Τούρκων μετατρέποντας το 36-20 του 21ου λεπτού στο 42-39 του 28ου χάρη σε ένα σερί 19-6. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η ελληνική ομάδα ήταν και πάλι στο «κόλπο» (45-41).

Ο «Δικέφαλος» είχε γίνει πια… στενός κορσές στην Μπεσίκτας. Έτσι στο 33΄ ήταν πίσω με έναν (48-47) και στο 35΄ με δύο πόντους (51-49). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ντούβνιακ και Χάτσερ, έδωσαν στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 55-53, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Ο Χάτσερ συνέχισε να φορτώνει το καλάθι των Τούρκων και ο «Δικέφαλος» βρέθηκε στο +5 (53-58 3:31 πριν το τέλος) αλλά στο 39΄ το παιχνίδι ήταν «στην κόψη του ξυραφιού» (57-59). Ο ΠΑΟΚ όμως έχασε διαδοχικά αμυντικά ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα, επέτρεψε στον Ακιόλ με τρίποντο στα 6΄΄ να ισοφαρίσει στους 62 πόντους. Το τρίποντο του Βασιλειάδη στην εκπνοή δε βρήκε στόχο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Με τρίποντο του Ακιόλ και μία βολή του Μέρφι, η Μπεσίκτας έκανε το 69-71, 73-71 στα 22΄΄ της παράτασης όμως ο Χάτσερ με βολές ισοφάρισε (73-73) στα 6΄΄. Ακολούθησε λάθος του Ουόλτερς –μπρος-πίσω υπό την πίεση του Χάτσερ- και καλάθι του Αμερικανού που χάρισε στον ΠΑΟΚ το σπουδαίο «διπλό» αφού το τρίποντο της απελπισίας από τον Μέρφι ήταν άστοχο για τους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-20, 45-41, 62-62 (κ.α.), 73-75

Μπεσίκτας (Ουλούγκ): Ουόλτερς 16, Γκιουλέρ 2, Τασκιράν, Ακιόλ 12 (2), Ελονού 8, Χάμιλτον 9 (1), Ντάρντεν 11, Μέρφι 14 (3), Σενλί 1

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Δέδας 5 (1), Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 32 (3).