Έχοντας εξαιρετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και επιβλήθηκε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 75-61 στο ΣΕΦ για την 29η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στη διοργάνωση που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-16 και βρίσκονται τρεις νίκες μακριά από την 8η θέση εκεί που βρίσκεται πλέον η Ζενίτ, που υποχώρησε στο 16-12.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Βασίλης Σπανούλης που στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση είχε 16 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα και ακόμα 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από 13 πόντους προσέθεσαν οι Σάσα Βεζένκοφ και Σακίλ ΜακΚίσικ.

Για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέβιν Πάνγκος με 20 πόντους.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Σημείο αναφοράς ήταν η άμυνα, μιας και ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις πέντε πόντους στην τελευταία περίοδο. Ενώ είναι χαρακτηριστικό πως η Ζενίτ σκόραρε 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 33 σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι!

Η ρωσική ομάδα ήταν εντυπωσιακή στην πρώτη περίοδο και με ένα εξαιρετικό δίλεπτο μετέτρεψε το 9-12 σε 9-23, κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο με δθιψήφιο προβάδισμα (15-28).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε σχεδόν μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου με τη Ζενίτ να ανεβάζει το προβάδισμά της ακόμα και στους 17 πόντους (22-39). Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά ως και το φινάλε του πρώτου μέρους (30-41).

Τα πάντα άλλαξαν με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό στην άμυνα, ενώ δίπλα στον Σπανούλη έδιναν επιθετικές λύσεις και οι Μακ Κίσικ και Βεζένκοφ. Αποτέλεσμα ήταν να πλησιάσει στο καλάθι (48-50) και να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με αυτή τη διαφορά (54-56).

Η καλή εικόνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ρώσους την ίδια στιγμή που ο Σπανούλης επέστρεψε με ανάσες στο παιχνίδι δίνοντας επιθετικές λύσεις. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 58-56 στο 33' και δεν κοίταξε ξανά πίσω φτάνοντας πανηγυρικά στην επικράτηση με 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1), Σπανούλης 16 (3), Σλούκας 2, Βεζένκοφ 13 (3), Πρίντεζης 6, Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1), Πάνγκος 20 (5), Χόλινς 5 (1), Τόμας, Μπαρόν 3 (1), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11, Πονίτκα 10 (1 τρ., 11 ριμπ.), Μπλακ, Γκουντάιτις 3.