Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στην Βιτόρια να διακόψει το αρνητικό σερί του και γνώρισε από την Μπασκόνια (91-66) για την 27η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, την έβδομη συνεχή ήττα. Είναι το χειρότερο σερί των «ερυθρόλευκων» στην ιστορία του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Την σεζόν 2004-5 ο Ολυμπιακός είχε υποστεί έξι σερί ήττες.

Μετά τη νέα απώλεια το ρεκόρ των «ερυθρόλευκων», που αγωνίστηκαν στην Ισπανία χωρίς τους τραυματίες Κώστα Παπανικολάου, Χασάν Μάρτιν και Γιώργο Πρίντεζη, διαμορφώθηκε σε 9-16.

Η εικόνα του Ολυμπιακού στην Βιτόρια θύμισε την εμφάνιση στον αγώνα στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Αναντολού Έφες. Όπως και σε εκείνο το ματς, έτσι και στο σημερινό (3/3) οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με συνέπεια να γνωρίσουν με μεγάλη διαφορά την ήττα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με τον Κώστα Κουφό στην πεντάδα του και έχοντας την κυριαρχία στα πρώτα 11’. Με 8 πόντους του Λιβιό Ζαν Σαρλ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (25-15), όμως, μετά το πρώτο ροτέισον του Γιώργου Μπαρτζώκα η εικόνα άλλαξε.

Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πολύ ευάλωτοι στην άμυνα, ιδιαίτερα στην περιφέρεια, και έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση και οι γηπεδούχοι με τον Ρόκας Γκεντράιτις να φτάνει τους 16 πόντους, προηγήθηκαν με 43-30 λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ύστερα από επιμέρους σκορ 28-5.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Σακίλ ΜακΚίσικ, Ζαν- Σαρλ, αλλά στην τελευταία περίοδο εμφάνισε πάλι το πολύ κακό του αγωνιστικό πρόσωπο και βρέθηκε ακόμη και στο -31 (91-60 στο 39’).

Στο 31’ της συνάντησης τραυματίστηκε ο Βασίλης Σπανούλης στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού χεριού του.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (4), Τζεκίρι 10, Χένρι ( 8 α.), Σεντεκέρσκις 8 (2), Ντιοπ, Φαλ 9, Πίτερς 8 (2), Ντράγκιτς 8, Γκεντράιτις 18 (3), Πολονάρα 11 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης, Χάρισον 7, Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 2, Σλούκας 8 (7 α.), Βεζένκοβ 5 (9 ριμπ.), Ζαν-Σαρλ 15 (2), Τζένκινς, Κουφός 5, Έλις 12 (9 ριμπ.), ΜακΚίσικ 10 (2).