Με πρωταγωνιστή έναν πρώην «κυανέρυθρο», τον Γιάννη Καλαμπόκη, το Ρέθυμνο Aegean πέρασε από την Νέα Σμύρνη (84-79 τον Πανιώνιο) και πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του μετά από πέντε συνεχείς ήττες.

Σε αντίθεση με την κρητική ομάδα, οι «κυανέρυθροι» γνώρισαν την έκτη σερί ήττα τους και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τρεις νίκες σε 17 αγωνιστικές.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους με 5/9 τρίποντα και ήταν ο κορυφαίος του Ρεθύμνου Aegean στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η κρητική ομάδα ξέφυγε στο σκορ. «Κλειδί» για την επικράτηση των φιλοξενούμενων ήταν τα 10 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (16-6) με τον Μουχάμεντ Φαγιέ να κατεβάζει 6 και τον Ρόλαντ Σάφτενάαρ άλλα 5.

Ο Πανιώνιος άρχισε καλύτερα τον αγώνα με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να οργανώνει εξαιρετικά και με τρίποντο του Δημήτρη Βεργίνη να ξεφεύγει με έξι πόντους (16-10) λίγο πριν το 8’. Με γκολ φάουλ του Τόνι Γουντς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 6 (25-19) λίγο μετά το 13’. Με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Δημήτρη Χείλαρη η κρητική ομάδα προσπέρασε με 27-25 4’ και 6’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα του Ρεθύμνου Aegean (38-36).

Σχεδόν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος ανέκτησε το προβάδισμα (39-38) με τρίποντο του Δημήτρη Βεργίνη. Με νέο τρίποντο του 28χρόνου Θεσσαλονικιού γκαρντ, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 45-43 λίγο μετά το 22’, αλλά στην συνέχεια στο παρκέ του κλειστού της Νέας Σμύρνης κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι. Με επιμέρους σκορ 17-7 με τον Γιάννη Καλαμπόκη να πετυχαίνει 11 πόντους με 3 τρίποντα, το Ρέθυμνο Aegean τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με υπέρ του διαφορά 8 πόντων (60-52) βάζοντας τις βάσεις της επικράτησης του.

Με καλάθι του Φαγιέ και νέο τρίποντο του Καλαμπόκη, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 12 (65-53) 8’ και 25’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Ο Καλαμπόκης συνέχισε να είναι «ζεστός» και το Ρέθυμνο Aegean ανέβασε την διαφορά στους 14 (76-62) με 3’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Στο τελευταίο λεπτό με τους Ξανθόπουλο, Ουίλι Κόλεμαν οι γηπεδούχοι κατέβασαν την διαφορά, αλλά ήταν αργά για πετύχουν την ολική επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 52-60, 79-84.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Ρεθύμνου Aegean): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς, με πολλές ιδιαιτερότητες και σε ό,τι αφορά τον Πανιώνιο, αλλά και σε ό,τι αφορά την ομάδα μας. Ευτυχίσαμε να έχουμε πολύ καλή απόδοση. Παίξαμε πολύ οργανωμένα, επέστρεψε στο παιχνίδι μας η καλή κυκλοφορία της μπάλας, οι έξτρα πάσες και έτσι βάλαμε καθοριστικά σουτ. Η ομαδική δουλειά στην άμυνα, παρά τα λάθη που έγιναν και η δυναμική μας στα ριμπάουντ, μας βοήθησαν πολύ. Τρέξαμε, βάλαμε εύκολους πόντους και πήραμε μια νίκη που ανακουφίζει την ομάδα.Συγχαρητήρια στα παιδιά και τους παίκτες του Κρις. Το αποτέλεσμα είναι άσχημο, αλλά έχουν δουλέψει. Ακόμα υπάρχει δρόμος και πρέπει να μείνουν όλοι ενωμένοι, ώστε να πετύχει η ομάδα το στόχο της, έστω και την τελευταία στιγμή. Όλα τελειώνουν την τελευταία αγωνιστική, στο τελευταίο σφύριγμα. Όλα γίνονται. Το έχουμε δει πολλές φορές.Εμείς είμαστε ευχαριστημένοι, γιατί μπαίνουμε σε πορεία πλέι οφ. Ήταν ο πρώτος στόχος της ομάδας, μολονότι έγινε αρκετά μεγάλη ανανέωση το καλοκαίρι και το μπάτζετ ήταν χαμηλό. Ζητούμενο ήταν να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω, από πέρυσι».

Ρόναλντ Σάφτενααρ (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Aegean): «Ήταν πολύ σημαντική νίκη για εμάς, σε ό,τι αφορά το στόχο των πλέι οφ. Ο Πανιώνιος έπαιξε πολύ δυνατά. Είναι καλή ομάδα, κάτι που δεν φαίνεται μεν, από το ρεκόρ της, αλλά πραγματικά μας δυσκόλεψε. Η καλή ομαδική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και φυσικά τα ριμπάουντ, στα οποία επίσης βοηθάμε όλοι, μας βοήθησαν να πάρουμε αυτή τη μεγάλη νίκη».

Κρις Χουγκάζ (προπονητής Πανιωνίου): «Για εμάς, είναι μια πάρα πολύ δύσκολη ώρα. Το αποτέλεσμα μας "πληγώνει" πάρα πολύ. Είχαμε τονίσει, πριν το ματς, πως πρέπει να δείξουμε προσοχή στο ριμπάουντ και στην άμυνα στο τρανζίσιον. Είχαμε προβλήματα και στα δύο. Το άλλο κομμάτι, είναι το ψυχολογικό και αποτυπώνεται κυρίως στις βολές. Είχαμε 16 χαμένες.Είμαι τρεις εβδομάδες εδώ. Ήλθα με όλη τη διάθεση να βοηθήσω, να κάνω ό,τι μπορώ για την ομάδα. Δεν ήμουν χωρίς ομάδα. Άφησα μια καλή, στρωμένη δουλειά για να έλθω. Ο Πανιώνιος δυστυχώς, είναι άρρωστος και πρέπει να γίνει καλά, για να έλθουν και τα καλά αποτελέσματα. Είναι ομάδα που στήθηκε με πολλά προβλήματα το καλοκαίρι και μετά έγιναν πολλά μπαλώματα, συν τις ατυχίες που είναι μέσα στο παιχνίδι. Όπως είπε και ο Θανάσης, πρέπει να προσπαθήσει όλος ο Πανιώνιος, να μαζέψουμε όλα τα κομμάτια μας και να παλέψουμε έως το τέλος, για τη σωτηρία. Φαντάζει δύσκολο, αλλά έτσι πρέπει να γίνει».

Βασίλης Ξανθόπουλος (μπασκετμπολίστας Πανιωνίου): «Τα συναισθήματα είναι πολύ άσχημα. Έχουν μείνει μαθηματικά κάποιες ελπίδες και αυτές πρέπει να διεκδικήσουμε. Για αυτό παίζουμε μπάσκετ, για αυτό πληρωνόμαστε. Για να προσπαθούμε μέχρι τέλους και να διαχειριζόμαστε το άγχος».