Σημειώνοντας την 6η νίκη του στη φετινή διοργάνωση και την 5η απέναντι σε ομάδα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Φάρος Κερατσινίου έγραψε ιστορία. Επικρατώντας του ΠΑΟΚ στον σημερινό 2ο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με 69-65, έγινε η 3η ομάδα στην ιστορία του θεσμού που αν και αγωνίζεται στην Α2 Εθνική Κατηγορία, πέρασε στον τελικό. Έτσι η ομάδα του Κερατσινίου θα είναι αυτή που θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός την 21η Φεβρουαρίου 2016.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το παιχνίδι έχοντας μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια. Με τον Μανόλη Παπαμακάριο να ευστοχεί και στα τρία πρώτα τρίποντα που επιχείρησε και μετά το αρχικό 8-8 του 4ου λεπτού, ο Φάρος προηγήθηκε με 13-8, 16-11 και 18-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου αφού πέραν των λύσεων που βρήκε στην επίθεση, κατάφερε να κλείσει τον Σχορτσανίτη με βοήθειες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από την περιφέρεια του και παρότι αρχικά βρέθηκε πίσω με 23-18, προηγήθηκε με 24-23 στο 14΄. Σύντομα όμως η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη ανέκτησε το προβάδισμα (29-24) και ακολουθώντας πιστά την τακτική του να εστιάσει απόλυτα στο μαρκάρισμα του «Big Sofo» -όταν έπαιρνε την μπάλα, έπεφταν πάνω του τρεις ή ακόμη και τέσσερις παίκτες- έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 32-31.

Οι γηπεδούχοι είχαν πια αυτοπεποίθηση και έβγαζαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με αυτά τα στοιχεία κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά οχτώ πόντων στα μισά της τρίτης περιόδου (45-37). Σε εκείνο το σημείο βρήκε επαφή με το καλάθι ο Βασιλειάδης σημειώνοντας επτά πόντους για να μειώσει ο ΠΑΟΚ στο 47-46.

Το κοντό σχήμα με το οποίο άρχισε στην τέταρτη περίοδο επέτρεψε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει και το προβάδισμα με 55-51 όμως δεν μπόρεσε να ξεφύγει και στον αντίποδα δέχτηκε ένα μικρό σερί 5-0 (56-55 στο 35΄). Το φινάλε ήταν δραματικό αφού με μία βολή του Δέδα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 62-62 στα 58΄΄ πριν το τέλος. Στα 37΄΄ δόθηκε φάουλ και τρεις βολές στον Παπαμακάριο που ήταν εύστοχος (65-62), ο Σχορτσανίτης μείωσε με μία βολή (65-63). Ο Παπαμακάριος συνέχισε να είναι ψύχραιμος και με βολές έκανε το 67-63 στα 14΄΄. Ο Χάτσερ με λέι απ «έγραψε» το 67-65 στα 6΄΄

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-31, 51-48, 69-65.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Καράμπουλας 9, Μπατής 10, Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 2, Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας 6, Κατούφας 2, Παπαμακάριος 21, Σκορδίλης 10

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 9, Βασιλειάδης 10, Κακαρούδης, Τσόχλας 3, Δέδας 1, Μαργαρίτης 5, Σχορτσανίτης 18, Ντούβνιακ 11, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 2