Αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στη «νεοφώτιστη» στην STOIXIMAN.GR Basket League Κύμη Seajets η ΑΕΚ πήρε στο φινάλε τη νίκη με 71-65 στο ΟΑΚΑ και διατήρησε το εντός έδρας αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα μετρώντας πλέον οκτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η ομάδα της Εύβοιας που παραμένει δίχως νίκη εκτός έδρας διεκδίκησε μέχρι τέλους το πρώτο της «δίποντο» εκτός Χαλκίδας, όμως στο τέλος είδε τις λεπτομέρειες να είναι στην πλευρά της Ένωσης.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε σε δύο σουτ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Αρχικά στο άστοχο τρίποντο του Σιγκούνα στα 49'' για το τέλος με το σκορ στο 68-65 που αν έμπαινε θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσια, και εν συνεχεία στην εξέλιξη της φάσης στο εύστοχο τρίποντο του Ντόνι Μακ Γκραθ στα 27'' που έκανε το 71-65.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δυνατά το παιχνίδι ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (7-17 στο 8') και παίρνοντας σκορ από τους Έλληνες παίκτες της κράτησε αυτό το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της δεύτερη περιόδου. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Ντίξον με τρίποντο έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ΑΕΚ (34-33) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και την Κύμη Seajets να έχει βραχεία κεφαλή (48-49).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 7-0 μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά και πήρε προβάδισμα με 55-49. Η Κύμη μείωσε το παιχνίδι στο καλάθι στο 35' (60-58) με βολές του Όρτον με την ΑΕΚ να τρέχει ένα 6-0 και να παίρνει διαφορά ασφαλείας τρία λεπτά πριν από το τέλος. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Σταμάτη έφεραν την Κύμη στο -3 (68-65) με τον Μακ Γκραθ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-35, 48-49, 71-65.

Βασίλης Μπρατσιάκος (προπονητής Κύμης Seajets): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί έκαναν κατάθεση ψυχής σήμερα. Πήραμε σημαντικές αποφάσεις για την ομάδα. Αποφασίσαμε να αλλάξουμε δύο ξένους παίκτες. Σήμερα νομίζω είδαμε μια ίδια ομάδα που έμοιαζε με την Κύμη των προηγούμενων ετών. Μια ομάδα που παλεύει στην άμυνα και στην επίθεση ψάχνει να βρει την ελεύθερη πάσα και το καλύτερο σουτ. Τα παιδιά έκαναν καταπληκτική δουλειά. Φτάσαμε μα ανάσα από τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας μας. Παίζαμε με μια πολύ μεγάλη ομάδα όμως. Με έναν σπουδαίο προπονητή. Τα λάθη όμως μετράνε και εμείς είχαμε 19, ενώ η ΑΕΚ είχε 7.

Ευτυχήσαμε τα ατού της ΑΕΚ να είναι εκτός ρυθμού στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Η Κύμη είναι εδώ, ζωντανή. Με τα δύο παιδιά που θα έρθουν, που είναι παίκτες ομάδας, θα γίνουμε ακόμα καλύτεροι. Νομίζω θα μπορέσουμε να μείνουμε στην κατηγορία».

Για την συνύπαρξη με τον Όρτον, δήλωσε: «Όλοι οι γάμοι δεν είναι ευτυχισμένοι. Δεν έχω παράπονο. Είναι καταπληκτικό παιδί. Προπονείται στα κόκκινα. Δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Έχει ενώσει την ομάδα σε μια δύσκολη εποχή. Περνάμε μια κρίση, αλλά ο Ντάνιελ είναι παρών και με την εμπειρία και τον χαρακτήρα του, μας δίνει πάρα πολλά. Όλα είναι θέμα περιβάλλοντος και χημείας, σε μία σχέση».

Μανώλης Κουκουλάς (μπασκετμπολίστας Κύμης Seajets):   «Πρώτα από όλα, συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΚ γα τη νίκη. Για την ομάδα μου, έχω να πω ένα “μπράβο” στους συμπαίκτες μου και στο τεχνικό επιτελείο. Περάσαμε μια δύσκολη εβδομάδα. Ήμασταν λίγοι. Είχαμε και την ατυχία με τον Σχίζα. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό στη συνέχεια».

Γιούρι Ζντοβτς (προπονητής ΑΕΚ): «Πρώτα απ' όλα συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ίσως να εκπλαγείτε, εν είμαι πολύ απογοητευμένος. Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Παίρνω την ευθύνη για το ότι δεν παίξαμε καλά. Βρήκαμε ελεύθερα σουτ, αλλά χάσαμε τα περισσότερα. Η Κύμη κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι και η άμυνα μας δεν ήταν πολύ καλή. Αυτή η ομάδα μάλλον δεν μας ταιριάζει. Ήταν πολύ δυνατοί, συσπειρώθηκαν μετά την αποχώρηση δύο ξένων. Είχαμε προβλήματα. Η επόμενη αντίπαλος θα είναι μία λιθουανική, σκληρή ομάδα. Πιστέυω πως το παιχνίδι θα μοιάζει με το σημερινό. Ελπίζω σε αυτό το παιχνίδι να είμαστε πιο εύστοχοι στα ελεύθερα σουτ που θα βρούμε».

Για το αν θα υπάρχουν επιστροφές παικτών στο ματς με την Γιουβέντους: «Μας λείπει, σίγουρα, ο Μαυροειδής και ο Μιλόσεβιτς, γιατί έχουν παιχνίδι στην ρακέτα και οι δύο. Ελπίζουμε να είναι μαζί μας στο επόμενο παιχνίδι. Αύριο, ο Μαυροειδής θα προσπαθήσει να μπει στο πρόγραμμα. Για τον Μιλόσεβιτς, δεν μπορώ να ξέρω ακόμη. Ο Ρόκο έχει σπασμούς στη μέση, αλλά είναι εντάξει».

Τσινεμέλου Ελονού (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Πρώτα από όλα αντιμετωπίσαμε μια πολύ δυνατή ομάδα σήμερα. Μπήκε πολύ δυνατά στην αρχή. Ήταν σαν να μας έδωσαν μια γερή... γροθιά στο στόμα. Εμείς δεν κάναμε αυτά που είχαμε πει στο ημίχρονο. Ο προπονητής, μας είπε να τα δώσουμε όλα για να τα καταφέρουμε να κερδίσουμε. Τα κάναμε λίγο καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο τελικά και φτάσαμε στη νίκη».