Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε την ανατροπή, νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 82-80 για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, φτάνοντας έτσι τις έξι νίκες που τον διατηρούν στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης όμως μετά από το πρώτο εξάλεπτο η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι (11-11) και επέβαλλε το ρυθμό της στο παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 28-23. Πολύ γρήγορα, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-35 στο 12' με καλάθι του Τόμπκινς) με τους Ισπανούς να συντηρούν αυτό το προβάδισμά τους ως και το 40-54 του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καμπάτσο έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +16 κάνοντας το 40-56. Όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods έδειξε πως είχε επιστρέψει στο παρκέ για να αναστρέψει την κατάσταση. Με τον Ρίβερς να σημειώνει 8 προσωπικούς πόντους και τον Γκιστ να συμπληρώνει άλλους 6 η ελληνική ομάδα έτρεξε ένα σερί 13-0 μειώνοντας στο 25' σε 53-56 και βάζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι στην αφετηρία. Η Ρεάλ κατάφερε να διατηρήσει το μικρό της προβάδισμα -παρότι ο Σίνγκλετον ισοφάρισε προσωρινά σε 62-62- κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 64-69.

Νε δύο βολές του Τόμπκινς στο 34' η Ρεάλ ξέφυγε με 69-73 όμως στο επόμενο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός την κράτησε δίχως σκορ και τρέχοντας ένα σερί 8-0 προσπέρασε εκείνος πλέον με 77-73. Ο Λούκα Ντόντσιτς με μία βολή και ένα τρίποντα στα 1:45 για το φινάλε έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (77-77) ενώ ο Τόμπκινς με 1/2 βολές έκανε το 77-78 1:05 για το φινάλε.

Στα 25'' ο Σίνγκλετον έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Παππά που ευστόχησε σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό κάνοντας το 80-78 και βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για τη νίκη. Ο Ντόντσιτς ισοφάρισε εκ νέου με με βολές αλλά ο Γκιστ, επίσης με βολές, έκανε το 82-80 στα 15''. Στην τελευταία επίθεσή της η Ρεάλ έπεσε πάνω στην άμυνα του Παναθηναϊκού και το σουτ του Τόμπκινς ήταν υπό κακές προϋποθέσεις και άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 20 (4), Παππάς 9 (1), Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 3.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 7 (1), Ραντλ 3 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 19 (3), Ματσιούλις, Ρέγιες 12 (8 ριμπάουντ), Καμπάσο 7 (1), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7, Τόμπκινς 12 (1).