Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και τέταρτη συνολικά στη φετινή Stoiximan Basket League σημείωσε η Λάρισα καθώς επικράτησε του Ιωνικού με 89-84 στο κλειστό του Πλάτωνα για την 13η αγωνιστική.

Με κορυφαίους τους Μούντι και Χάντσον που είχαν 26 και 21 πόντους αντίστοιχα, η Λάρισα έφτασε σε ένα πολύτιμο «διπλό». Από την άλλη πλευρά ο Ιωνικός πάλεψε για την ανατροπή αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέρμαν με 20 πόντους αλλά δεν είχε χρόνο συμμετοχής στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη της Λάρισας που μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση. Αποτέλεσμα ήταν το +10 (16-6 στο 7') για τον Ιωνικό, ωστόσο πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου η Λάρισα είχε καταφέρει να ισορροπήσει την κατάσταση (23-21 στο 10') χάρη στο γεγονός πως είχε 7/9 σουτ και 4/4 βολές. Όσο περνούσε η ώρα, η αναμέτρηση έμοιαζε όλο και περισσότερο ως προσωπική υπόθεση του Γιουτζίν Τζέρμαν (17 πόντοι στο ημίχρονο) και του Στέφαν Μούντι (15 πόντοι).

Οι δυο τους έκαναν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς, με τον δεύτερο να είναι άλλωστε αυτός που έδωσε το προβάδισμα στη Λάρισα σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους (44-43). Αξίζει να σημειωθεί πώς στο πρώτο μισό ο Ιωνικός είχε σχεδόν διπλάσιες εντός παιδιάς προσπάθειες (40 έναντι 22), λιγότερα από τα μισά λάθη (6 έναντι 13).

Με δύο εύστοχες βολές του Γκριν, 30’’ πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου η Λάρισα προηγήθηκε με 19 πόντους διαφορά (71-52) κι έκανε σημαντικό βήμα, προκειμένου να φτάσουν στην επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 σουτ και 9/11 βολές, την ίδια ώρα που η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα είχε 3/14 σουτ και 9 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν εκεί καθώς έφτασαν να προηγούνται και με 75-54 στο 31’, έπειτα από καλάθι του Μιχάλη Τσαϊρέλη. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σεγκούρα ξεκίνησαν να πιέζουν, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να μειώσουν την απόσταση από τη Λάρισα, βρίσκοντας λύσεις από τον Τζος Πάρκερ στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 25-8 μείωσαν στους τέσσερις (83-79) στο 39’ αλλά οι παίκτες της Λάρισας ήταν ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες. Οι 3/3 βολές που είχε ο Στέφαν Μούντι στα 40.7'' για το τέλος όμως, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Λάρισας, που πανηγύρισε μία νίκη μείζονος σημασίας για τη συνέχεια της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89.