Mε εξαιρετική άμυνα και τους Παπαγιάννη, Νέντοβιτς να κάνουν εξαιρετική δουλειά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 70-64 της Ζενίτ για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι «πράσινοι» πήραν την τρίτη τους νίκη, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ 18 πόντους σημείωσε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Το κακό ξεκίνημα του «τριφυλλιού» είχε ως αποτέλεσμα το +12 (0-12) της Ζενίτ στο 4ο λεπτό. Η ρωσική ομάδα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μείωσε στους έξι (15-21 στο 9'). Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ απέδωσε ως ένα βαθμό στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου. Αυτό που έλειπε ήταν οι επιθετικές λύσεις κάτι που δεν άργησε να γίνει. Ήταν το διάστημα που έβαλαν τρία σερί τρίποντα (Ντάριλ Μέικον, Νεμάνια Νέντοβιτς και Λεωνίδας Κασελάκης), για να προκύψει η ισοπαλία του 15' (28-28).

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε πολύ διαφορετικά, κάτι που ήταν θετικό βέβαια για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε τρομερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση (είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 μπλοκ), αποτελώντας τη βασική αιτία της ανατροπής σκηνικού. Οι γηπεδούχοι πήραν θάρρος, εκμεταλλεύτηκαν τη συνεχιζόμενη αστοχία της Ζενίτ από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα στην περίοδο) και άλλαξαν τη ροή του παιχνιδιού. Το -6 (34-40) του 21ου λεπτού έγινε +9 (51-42) στο 27ο λεπτό.

Η επίθεση εξελίχθηκε σε πρόβλημα για τους πράσινους, που έκαναν τη μία κακή επιλογή μετά την άλλη. Μοιραία έμειναν χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για έξι λεπτά, με αποτέλεσμα το +9 (59-50 στο 32') να γίνει -1 (61-62 στο 38'), μετά από καλάθι τριών πόντων του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας από την κορυφή.

Εκείνη τη στιγμή ανέλαβε δράση ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ έβαλε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο πάνω σε άμυνα στο 1'43'' για το τέλος, ξαναδίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (64-62).

Στα δευτερόλεπτα που απέμεναν μέχρι το φινάλε, ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 2/2 βολές προστάτευσαν το πράσινο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πανηγυρίζει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-33, 33-38, 53-48, 70-64.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 11 (1), Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 8, Φλόιντ, Νέντοβιτς 18 (4), Έβανς 2, Σαντ Ρος 6 (2).

Ζενίτ (Πασκουάλ): Λόιντ 15 (2), Ζαχάροφ, Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπαρόν, Κουζμίσνκας 13 (1), Ζούμπκοφ, Πόιτρες 7, Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14 (2), Μίκι 9 (1), Γκουντάιτις 2.