Την έβδομη ήττα στη EuroLeague γνώρισε ο Ολυμπιακός με 84-69 από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 22ηαγωνιστική της διοργάνωσης.

Με 27,3% (6/22) από τα 6,75 οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν ν’ ακολουθήσουν τον ρυθμό του παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου που είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος και κορυφαίο τον Άντε Ζίζιτς με 23 πόντους.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, ωστόσο η αντίδραση ήταν άμεση από τους φιλοξενούμενους. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με 1/7 σουτ και 4 λάθη, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι και πήρε προβάδισμα (8-2 στο 5'). Μέσα σε τέσσερα λεπτά όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν ισορροπήσει την κατάσταση. Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσια (14-14 στο 9'). Όσο περνούσε η ώρα, αποτελούσε πρόβλημα η άμυνα στον Άντε Ζίζιτς οποίος τελείωσε τις περισσότερες φάσεις κοντά στο καλάθι ειδικά από το 15ο λεπτό κι έπειτα. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο -5 (23-28 στο 15') μετά τα συνεχόμενα καλάθια του Σακίλ ΜακΚίσικ, έπιασε τόπο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα (31-31 στο 18') και έκλεισαν εν τέλει το πρώτο μέρος, έχοντας το προβάδισμα (40-38). Όπλο τους οι 16 πόντοι του Άντε Ζίζιτς και η συνέπεια στα δίποντα (12/17), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ήταν άστοχος στην ίδια στατιστική κατηγορία (8/20).

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε πολύ χειρότερα για τον Ολυμπιακό, κυρίως γιατί δεν δόθηκαν ποτέ απαντήσεις στο μαρκάρισμα του βασικού σέντερ της Μακάμπι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (55-45) στο 26’. Με εξαίρεση άλλωστε δύο σερί καρφώματα του Μουσταφά Φαλ για το -6 (60-54 στο 28'), η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης. Όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» έμεναν από δυνάμεις. Συνέπεια ήταν η διαφορά να μεγαλώνει για να φτάσει μέχρι το -22 (81-59) στο 38’ και αυτό που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (3), Έβανς 14 (1), Καλέιρο 8, Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν, Νάναλι 11 (3), Ζίζιτς 23, Ζιβ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12, Λαρεντζάκης, Φαλ 8, Σλούκας 7 (1), Μάρτιν, Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).