Σε μία αναμέτρηση με πολλές και δυνατές μονομαχίες ο Άρης είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και μετά το ματς του πρώτου γύρου (76-63), πήρε και αυτό του δεύτερου στη Θεσσαλονίκη, φτάνοντας τις οκτώ νίκες. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γκούντγουιν να έχει 14 με 19 ριμπάουντ! Από την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάιλς με 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75 (5/7 τρίποντα) και μάλιστα στο 6’ προηγήθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων (16-4), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Όμηρου Νετζήπογλου. Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ αναζητούσε λύσεις, ώστε να επιστρέψει, ωστόσο η άμυνα της δεν μπορούσε να σταματήσει τους παίκτες του Καστρίτη που λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (26-13). Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Ένωση επιδίωξε να ελέγξει τον ρυθμό και να περιορίσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Με καλές συνεργασίες το κατάφερε, παρά την πίεση των γηπεδούχων που έβγαζαν πολύ ενέργεια από την άμυνα τους.

Με τον Μάιλς να δίνει λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 13-8, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους δύο (34-32) στο 17’. Ο γρήγορος ρυθμός δεν είχε συνέχεια στη δεύτερη περίοδο αφού πήραν σειρά οι δυνατές μονομαχίες, με συνέπεια οι δύο ομάδες να μην είναι τόσο αποτελεσματικές επιθετικά. Ο Άρης πάντως, συνέχισε να έχει το πάνω χέρι διατηρώντας το προβάδισμα με 39-35 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Mε την ενέργεια της πρώτης περιόδου προσπάθησε να μπει στην επανάληψη ο Άρης και ξεκίνησε να «χτίζει» διαφορά, ωστόσο και πάλι υπήρξε η απάντηση της ΑΕΚ μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου. Με Μίτσελ και Μάιλς επιθετικές αιχμές, η Ένωση πήρε πόντους κοντά στο καλάθι και ισορρόπησε το ματς. Στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και «χτύπησαν» στο transition, με συνέπεια να προηγηθούν με 58-51 με τρίποντο του Μήτρου Λονγκ.

Το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να επιδιώκουν ακόμα μία προσπάθεια να μεγαλώσουν την απόσταση με την Ένωση στο 36’ φτάνοντας στους 12 τη διαφορά (67-58) με τρίποντο του Νότε. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση αφού η ΑΕΚ δεν είχε περαιτέρω απαντήσεις.

Tα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64