Η Ένωση που πλέον είναι +1 βαθμό από το Περιαστέρι bwin και υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, είχε πρώτο σκόρερ τον Φλιώνη που σημείωσε 14 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Φρανσίσκο πέτυχε 15. Κορυφαίος ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 10 πόντους κι επτά ασίστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά την αναμέτρηση, με άστοχα σουτ και λάθη, μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμούς με τον Σιλβέν Φρανσίσκο και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να ξεχωρίζουν στην πρώτη περίοδο (16-16. Οι σκληρές άμυνες ξεχώριζαν, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια αφού ουδεμία εκ των δύο ομάδων ήταν ικανή να ξεφύγει, ώστε να δημιουργήσει ένα καλό σερί. Παρόλα αυτά, το Περιστέρι bwin πήγε στα αποδυτήρια με +2 (31-33) χάρη σε μια βολή του Σιλβέν Φρανσίσκο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΚ πάτησε… γκάζι με αιχμή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να κάνει σερί 15-0 και ν’ ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-33) στο 23’. Η Ένωση ήταν σαφώς ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου κάνοντας επιμέρους σκορ 21-13, ωστόσο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη βελτίωσαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν.

Στις αρχές τις τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν επιμέρους σκορ 16-6 μειώνοντας στους τρεις (52-49), με συνέπεια η μάχη για την επικράτηση να συνεχιστεί με αμείωτο ενδιαφέρον. Ένα νέο ξέσπασμα από την πλευρά της ΑΕΚ έφερε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά με διψήφια διαφορά (63-53 στο 37'), για να μπουν οι βάσεις της νίκης. Το μίνι σερί των φιλοξενούμενων εντός μερικών δευτερολέπτων δεν άλλαξε την ουσία της αναμέτρησης, αφού δεν βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν. Οι 4/4 βολές από Γιάνις Στρέλνιεκς και Αϊζέια Μάιλς στα τελευταία δευτερόλεπτα έγραψαν μάλιστα τον επίλογο, για το 2/2 της ΑΕΚ επί του Περιστερίου bwin στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64.

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής ΑΕΚ): «Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Νομίζω πως δείξαμε χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά αμυντικά. Σίγουρα, ενεργειακά στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν στο επίπεδο, που θέλαμε και υπάρχει εξήγηση γι’ αυτό. Είχαμε μία δύσκολη εβδομάδα με ένα επίπονο ταξίδι και ένα ματς εναντίον μίας ομάδας, που με τον ρυθμό με τον οποίο παίζει, η ενέργεια η οποία απαιτείται είναι πάρα πολύ μεγάλη, αλλά, όπως έχουμε ξαναπεί, οι δικαιολογίες είναι για τους αδύναμους.

Εμείς, θεωρώ στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε αμυντικά όπως πρέπει, με πάρα πολλές επαφές, απέναντι σε μία ομάδα που έχει πάρα πολύ καλή προπονητική καθοδήγηση και θεωρώ ότι το παιχνίδι που έχασε το Περιστέρι με τον Ολυμπιακό είναι ένας καλός οδηγός. Απέναντι, λοιπόν, σε μία πολύ καλή ομάδα παίξαμε όπως έπρεπε έτσι ώστε να επικρατήσουμε και να συνεχίσουμε να βλέπουμε το μέλλον με αισιοδοξία.

Είναι σχεδόν 1η Φλεβάρη και είμαστε τρίτοι στο πρωτάθλημα, στους «16» του BCL και στο Final 8 του Κυπέλλου, άρα είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους και θεωρώ, ότι αν είμαστε ήρεμοι και έχουμε την υγεία μας, αυτή η ομάδα έχει να δώσει πάρα πολλά πράγματα».

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Θεωρώ, ότι στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού, κάναμε πολλά ξεμαρκάριστα σουτ που δεν ευστοχήσαμε, η άμυνά μας ήταν καλή από τη στιγμή που δεχθήκαμε μόλις 31 πόντους. Ενώ, λοιπόν, είπαμε στο ημίχρονο να μπούμε με παραπάνω ενέργεια και ένταση, πραγματικά μπήκαμε με τη χειρότερη προσέγγιση.

Σε ένα τέτοιο αγώνα δεν μπορείς να μπαίνεις στο δεύτερο ημίχρονο και η αντίπαλη ομάδα να σου κάνει σερί 15-0. Πιστεύω, ότι αυτό ήταν ένα πολύ κομβικό σημείο. Από εκεί και έπειτα παίξαμε πάρα πολύ εγωιστικά. Δεν πήραμε καλές επιλογές και όταν ξαναμπήκαμε στο παιχνίδι, χάσαμε ένα κομβικό καλάθι με τον Λεωνίδα (σ.σ Κασελάκη) και αντί η διαφορά να πάει στους 2 πήγε στους 6.

Σε αυτό το ημίχρονο μαζί με το παιχνίδι στη Ρίτας, παίξαμε το χειρότερο μπάσκετ που έχουμε παίξει στη σεζόν. Πολύ αγχωτικό μπάσκετ, που δεν μου αρέσει καθόλου και πιστεύω πως αυτός είναι ο λόγος που δεν καταφέραμε να κερδίσουμε σήμερα. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, και εμείς τώρα καλούμαστε να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα που είναι εκτός της νοοτροπίας και της φιλοσοφίας μου. Θέλω να δούμε το βίντεο και να αναλύσουμε το παιχνίδι με τους παίκτες γιατί πραγματικά, δεν με ενδιαφέρει η νίκη ή η ήττα, αλλά το δεύτερο ημίχρονο και ο τρόπος που προσεγγίσαμε το ματς είναι τελείως εκτός της φιλοσοφίας μου. Σιχαίνομαι το ατομικό μπάσκετ. Όλοι να παίζουν για τον εαυτό τους. Εδώ στο Περιστέρι θέλουμε να παίζουμε, όπως έχουμε δείξει πολλές φορές, ομαδικό μπάσκετ».