Ο Ολυμπιακός με τον Βασίλη Σπανούλη σε σπουδαία βραδιά (25 πόντοι με 9/13 δίποντα και 9 ασίστ), επικράτησε στο ΣΕΦ της Βαλένθια (80-70), επέστρεψε στις νίκες μετά την απώλεια του Κυπέλλου Ελλάδας και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περίοδου της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν εξαιρετικά τον αγώνα με τον Σπανούλη να δημιουργεί και να σκοράρει. Προηγήθηκαν με 21-9 στα πρώτα επτάμιση λεπτά της συνάντησης, αλλά μετά τα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου (24-13) και το ροτέισον του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έχασαν την ενέργεια στην άμυνα και τον επιθετικό ρυθμό τους και η Βαλένθια με πρωταγωνιστή τον πολύπειρο Φερνάντο Σαν Εμετέριο, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πλησίασε στον πόντο (40-39).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 8-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σπανούλη, προηγήθηκε με 48-39 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και 1’ και 40’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη ξέφυγαν με διαφορά 12 πόντων (60-48).

Με καλάθι του παίκτη του Ολυμπιακού την περασμένη σεζόν, Έρικ Γκριν, σχεδόν με την εκπνοή της τρίτης περιόδου η Βαλένθια μείωσε στους 7 (62-55) και στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε την αντεπίθεση της. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας μείωσε ξανά στον πόντο (68-67) με 3’ και 36’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Ο Σπανούλης, όμως, ήταν ασταμάτητος και με επτά προσωπικούς πόντους του έβγαλε τους «ερυθρόλευκους» από την δύσκολη θέση (75-67, 1’ και 42’’ πριν το τέλος του αγώνα).

Ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος είχε γενέθλια, καθώς στις 22/2 έγινε 33 ετών, με τρίποντο (78-70) με 34’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του Πειραιά.

«Πρέπει να μείνουμε ενωμένοι στη συνέχεια για να δείξουμε ακόμα καλύτερο πρόσωπο», δήλωσε μετά τη νίκη του Ολυμπιακού ο προπονητής του Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-39, 62-55, 80-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 25 (9/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 11 (1), Ρόμπερτς 4, Ουίλτζερ, Τόμπσον 2.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 11, Γκαρθία, Αμπάλντε 7, Ντούμπλιεβιτς 4, Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 19 (3), Πλάις, Σάστρε 2, Γκριν 13, Ντόρνεκαμπ 7 (1).

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας:

ΤΣΣΚΑ – Μπασκόνια 93-86

Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι 89-70

Ολυμπιακός – Βαλένθια 80-70

Μάλαγα – Μακάμπι 83-69