Ο Τζαμέλ ΜακΛίν ήξερε τα κατατόπια του Μεντιολάνουμ Φόρουμ και με 22 πόντους του, εκ των οποίων οι πέντε ήταν οι ισάριθμοι τελευταίοι του Ολυμπιακού στον αγώνα, η ομάδα του Πειραιά «δραπέτευσε» με τους δύο βαθμούς από το Μιλάνο (86-85 την Αρμάνι).

Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε την τρίτη σερί και έβδομη συνολικά νίκη της στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν παρότι δεν ήταν καλή στην άμυνα και τις τάσεις... αυτοχειρίας που έδειξε στα τελευταία δευτερόλεπτα της συνάντησης. Τα κατάφερε, ωστόσο, χάρις στην πολύ καλή επιθετική βραδιά της και την σπουδαία εμφάνιση του ΜακΛίν, που αντιμετώπιζε την ομάδα στην οποία αγωνίστηκε τις δύο προηγούμενες σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ (10 επιθετικά η ιταλική ομάδα), αλλά πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +4 (46-42), χάρις στο πολύ καλό ποσοστό του στα τρίποντα (6/11) και την εξαιρετική παρουσία των Γιάνις Στρέλνιεκς (πέτυχε και τους 14 πόντους του στον αγώνα στο πρώτο μέρος), Μπράιαν Ρόμπερτς (10 πόντοι).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Πειραιά βελτιώθηκε στο αμυντικό ριμπάουντ, στην επίθεση «χτύπησε» τα μις ματς κοντά στην ρακέτα και με τον ΜακΛιν να φτάνει τους 13 πόντους, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (63-53) με 2’ και 36’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, συνέχισε να είναι ασυνεπής αμυντικά και η Αρμάνι Μιλάνο με τους Τζόρνταν Θίοντορ, Αρτούρας Γκουντάϊτις πρωταγωνιστές βρήκε την ευκαιρία να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και να προσπεράσει με 72-70 στο 34’ με τρίποντο του Βλάντιμιρ Μίτσοφ. Η ομάδα του Πειραιά, ωστόσο, με πέντε πόντους (τρίποντο και δύο βολές) του Κώστα Παπανικολάου ανέκτησε το προβάδισμα (81-79), 3’ και 14’’ πριν την λήξη του αγώνα και με καλάθι και γκολ φάουλ του ΜακΛιν, προηγήθηκε με 86-85, με 46’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Παπανικολάου έχασε την ευκαιρία να «σφραγίσει» τη νίκη του Ολυμπιακού, αστοχώντας σε δύο ελεύθερος βολές 15’’ πριν την λήξη, αλλά εξιλεώθηκε στην άμυνα, όταν ανάγκασε τον Κέρτις Τζέρελς να κάνει κακό τρίποντο και να αστοχήσει με την σειρά του με την εκπνοή.

«Όλοι έπαιξαν καλά και οι συμπαίκτες μου με τροφοδοτούσαν με τον σωστό τρόπο», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο πρωταγωνιστής της νίκης της ομάδας του Πειραιά ΜακΛίν. «Μπορώ να πω πως κερδίσαμε το παιχνίδι από την επίθεσή μας», σχολίασε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46, 62-66, 85-86.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Μίτσοφ 15 (1), Πάσκολο 2, Καλνιέτις 2, Ταρζέφσκι 7, Τσιντσιαρίνι, Εμ Μπαϊε 3, Θίοντορ 20 (2), Τζέφερσον 10, Μπέρτανς, Γκουντάιτις 19 (10 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 22 (10/14 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2, Μιλουτίνοβ, Στρέλνικς 14 (2), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς 18 (2), Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον 4.

Τα αποτελέσματα και το σημερινό πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας:

16. Ερυθρός Αστέρας 2-7

«Όλοι έπαιξαν καλά και οι συμπαίκτες μου με τροφοδοτούσαν με τον σωστό τρόπο», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο πρωταγωνιστής της νίκης της ομάδας του Πειραιά ΜακΛίν.