ΝΕA
ΝΕΑ
28-02-2017
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ
Νίκη με διαφορά τριών πόντων πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» επί της Τενερίφης (66-63) στην πρώτη αναμέτρηση των δύο αντιπάλων για την πρόκριση στους «οκτώ» του Basketball Champions League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές στην δεύτερη και τρίτη περίοδο, όπως επίσης, πέντε λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης, αλλά δέχθηκε δύο τρίποντα από τον Καναδό φόργουορντ Άαρον Ντόρνεκαμπ στο 38’ και στην εκπνοή του αγώνα και η νίκη του περιορίστηκε στους τρεις πόντους
28-02-2017
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ
Ανοικτούς λογαριασμούς εν όψει της ρεβάνς στη Γαλλία άφησαν η ΑΕΚ και η Μονακό, με την ελληνική ομάδα ωστόσο να έχει ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης μετά από το 69-68 στο ΟΑΚΑ. Πλέον η Ένωση μπορεί να προκριθεί στα προημιτελικά του Basketball Champions League ακόμα και με... ισοπαλία.
28-02-2017
ΕΥΡΩΛΙΓΚA
Επικίνδυνη αποστολή χαρακτήρισε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος την μεθαυριανή (2/3, 21:05) αναμέτρηση του Ολυμπιακού στο Τελ Αβίβ απέναντι στην Μακάμπι για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.
28-02-2017
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ
Δύο STOIXIMAN.GR MVP, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς του Άρη και ο Κέλσι Μπάρλοου των Τρικάλων Bc Aries, αναδείχθηκαν στην 19η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Είναι η τρίτη φορά την φετινή σεζόν που αναδεικνύονται δύο πολυτιμότεροι παίκτες στην ίδια αγωνιστική. Την 2η τον τίτλο μοιράστηκαν οι Ματ Λοτζέσκι του Ολυμπιακού και ο Μουχάμεντ Φαγιέ του Προμηθέα, ενώ την 17η αγωνιστική, STOIXIMAN.GR MVP αναδείχθηκαν οι Ντούσαν Σάκοτα της ΑΕΚ, Άντρεγια Μιλουτίνοβιτς του Κοροίβου.
28-02-2017
ΔΕΛΤΙA ΤΥΠΟΥ

Ο ΕΣΑΚΕ και ο Μεγάλος Χορηγός της Basket League STOIXIMAN.GR βρέθηκαν στη Ρόδο και σε συνεργασία με τον Δήμο Ρόδου, διοργάνωσαν την έβδομη κατά σειρά εκδήλωση Basket Αγάπης, στον αγώνα Κολοσσός H HOTELS – Παναθηναϊκός Superfoods.

27-02-2017
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Τις 13 διαδοχικές νίκες στην έδρα του Απόλλωνα Π. Carna έφτασε ο Ολυμπιακός στις συναντήσεις των δύο ομάδων είτε για την κανονική περίοδο είτε για τα πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League. Η τελευταία νίκη του Απόλλωνα ήταν στις 17/4/1997 για τα πλέι οφ.

27-02-2017

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε τον Κολοσσό Η Hotels για 11η συνεχόμενη φορά σε συνάντησή του για την κανονική περίοδο στο «Βενετόκλειο» με τους «πράσινους» να μην έχουν ηττηθεί ποτέ από την ομάδα της Ρόδου σε αγώνα για την regular season ανεξαρτήτως έδρας.

27-02-2017
GAME REPORT
Ο Ολυμπιακός πέτυχε επιβλητική νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα Carna (87-70) και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου.
27-02-2017
GAME REPORT
Ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε από την Ρόδο (82-73 τον Κολοσσό H Hotels) βάζοντας τις βάσεις της νίκης του στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με επιμέρους σκορ 12-2 με δύο τρίποντα του Τζέιμς Φελντέιν, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (58-48).
26-02-2017
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Περίπου 20 χρόνια έχουν μεσολαβήσει από τη μοναδική νίκη του Απόλλωνα Π. Carna κόντρα στον Ολυμπιακό για την STOIXIMAN.GR Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 39-1 στις αναμετρήσεις τους με τους Πατρινούς και ειδικότερα μετρούν 21-0 ως γηπεδούχοι και 18-1 ως φιλοξενούμενοι

26-02-2017

Δώδεκα φορές έχει επικρατήσει ο Παναθηναϊκός Superfoods στις 14 επισκέψεις του στο «Βενετόκλειο» για την STOIXIMAN.GR Basket League, τόσο για την κανονική περίοδο όσο και για τα πλέι οφ.