Η ΑΕΚ διατήρησε το αήττητο της στην EKO Basket League (συμπλήρωσε ένα γύρο μόνο με νίκες) επιστρέφοντας από το -15 στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ με αντίπαλο το Ρέθυμνο Cretan Kings. Η Ένωση πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης με δύο βολές του Βασίλη Τολιόπουλου 3,4’’ πριν την λήξη της συνάντησης (84-83).

Η αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος ήταν από τις πιο συγκλονιστικές της φετινής σεζόν και σε σημαντικό βαθμό κρίθηκε στις ελεύθερες βολές. Η Ένωση είχε 26/28 σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» με τον πρώτο σκόρερ της με 26 πόντους Μάριο Τσάλμερς να έχει 11/13.

Η κρητική ομάδα είχε 15/23 βολές με τον Ραμόν Χάρις να έχει δύτο χαμένες με 10’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα και το σκορ 83-82 για το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Η κρητική ομάδα αιφνιδίασε την ΑΕΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κιθ Λάνγκφορντ, Κέντρικ Ρέι και τον ασθενή Νίκο Ζήση, και με 10 πόντους με ένα τρίποντο του Φράνκαμπ προηγήθηκε με 20-12, 2’ και 28’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings άρχισε την δεύτερη περίοδο με σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τζόσουα Κάρτερ και ανέβασε την διαφορά στους 13 (29-16) στο 12’. Η Ένωση προσπάθησε να αντεπιτεθεί και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου μείωσε στους 4 (31-27) τέσσερα λεπτά αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Φράνκαμπ στα τελευταία ενάμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (43-33). Με νέο τρίποντο του Κάρτερ, το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε με 15 (50-35) στα πρώτα δύο λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου.

Η ΑΕΚ από εκείνο το σημείο και μετά «αφυπνίστηκε» και με δύο τρίποντα του Μάριο Τσάλμερς, πέντε πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χρυσικόπουλου και δύο βολές του Βλάντο Γιάνκοβιτς πλησίασε στον πόντο (53-52) στο 27’, ύστερα από επιμέρους σκορ στο τελευταίο πεντάλεπτο 18-2.

Με γκολ φάουλ ο Μάρκους Σλότερ έβαλε την Ένωση μπροστά στο σκορ ένα λεπτό αργότερα (55-54), όμως, με δύο βολές του Μιχάλη Καμπερίδη στο τέλος της τρίτης περιόδου και ένα τρίποντο του Χριστόφορου Ραζή στην αρχή της τέταρτης, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5 (63-58).

Με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Φράνκαμπ, Κάρτερ, το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε με 73-67, με 3’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Με τα τρίποντα να πέφτουν... βροχή και από τους δύο αντιπάλους συνεχίστηκε το «θρίλερ». Ο Φράνκαμπ να πετυχαίνει το 5ο τρίποντο του, η κρητική ομάδα βρέθηκε στο +6 (83-77), 50’’ πριν την λήξη.

Ο Γιόνας Ματσιούλις με τρίποντο και ο Τσάλμερς με 2/3 βολές, έφεραν την ΑΕΚ στο -1 (83-82) με 14’’ να απομένουν για το τέλος. Στα 10’’ για την λήξη ο Χάρις αστόχησε και στις δύο βολές. Ο Τολιόπουλος που πήρε την τελευταία επίθεση της Ένωσης δεν τον... μιμήθηκε και με δύο εύστοχα σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ (84-83).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-42, 58-60, 84-83.

Πριν την έναρξη της συνάντησης οι Γιόνας Ματσιούλις, Δημήτρης Μαυροειδής παρουσίασαν το Κύπελλο Ελλάδας, που κατέκτησε πριν από 10 ημέρες η ΑΕΚ στο Ηράκλειο της Κρήτης μετά τη νίκη της στον τελικό επί του Προμηθέα, ενώ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Κώστα Βουτσά, που ήταν φίλος της Ένωσης