Ο Πανιώνιος συνέχισε την ανοδική πορεία των τελευταίων εβδομάδων πετυχαίνοντας στην Νέα Σμύρνη επί του Κολοσσού H Hotels (στο ντεμπούτο του Κώστα Φλεβαράκη στον πάγκο του) την τρίτη νίκη του στην Betshop Basket League της φετινής σεζόν με 88-80.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό (20/30 δίποντα και 12/33 τρίποντα), πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας (18 ασίστ) και τον Ντέβιον Μπέρι πρωταγωνιστή. Απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του στην Ελλάδα ο 27χρονος Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 26 πόντους (με 8/11 δίποντα και 3/10 τρίποντα) και μοίρασε 4 ασίστ. Ο «Ιστορικός» είχε ακόμη τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Ι Τζέι Σίνγκλερ (16 πόντοι με 6/9 σουτ εντός πεδιάς), τον Νταρνέλ Χάρις (15 πόντοι με 4/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) και τον Γιώργο Καμπερίδη (12 πόντοι με 3/6 τρίποντα).

Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Δημήτρης Μαυροειδής, που πέτυχε 22 πόντους (με 7/12 δίποντα) και πήρε 7 ριμπάουντ.

Με πέντε σερί πόντους του Μπέρι στο τελευταίο λεπτό, ο Πανιώνιος τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +6 (26-20). Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χάρις και οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν με 9 (29-20). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιάννη Γεωργαλλή και ισοφάρισαν σε 29-29, 4’ και 22’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος αντέδρασε, βελτιώθηκε αμυντικά, δεν επέτρεψε στον Κολοσσό H Hotels και με τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος στο +6 (45-39). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 9-4 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπέρι, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (54-43), 3’ και 20’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν βρει ρυθμό και με σερί 8-0 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών με πέντε πόντους του Τζίμι Τέϊλορ, ανέβασαν την διαφορά στους 17 (62-45) στο 27’. Ο Κολοσσός H Hotels προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και με επτά πόντους του Κουίνσι Ντιγκς σε διάστημα ενάμιση λεπτών, μείωσε στους 7 (77-70), 2’ και 36’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Μπέρι, ωστόσο, «σφράγισε» τη νίκη του Πανιώνιου με καλάθι (79-70 στο 38’) και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα που έδωσε ξανά προβάδισμα 9 πόντων στους γηπεδούχους (83-74) με 47’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80.