Στο φινάλε κρίθηκε το πρώτο παιχνίδι της σειράς ανάμεσα στο Περιστέρι Βίκος Cola και τον «πρωτάρη» στα πλέι οφ Ήφαιστο. Οι «κυανοκίτρινοι» με κορυφαίο τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο επικράτησαν με 84-81 και έκαναν το 1-0 πριν η σειρά μεταφερθεί στη Λήμνο για τη δεύτερη αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες παρότι κατάφεραν να χτίσουν διαφορά κατά τη διάρκεια του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ στην τελευταία περίοδο με τον νικητή να κρίνεται εν τέλι στο φινάλε της αναμέτρησης.

Το Περιστέρι Βίκος Cola μπορεί να είχε τον Γκρέι με 0/6 σουτ, όμως ο Βασιλόπουλος βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά. Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (με 3/4 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ενώ ήταν ο παίκτης που στην τέταρτη περίοδο... πήρε πάνω του επιθετικά την ομάδα του και έκανε την ανατροπή. Για τον Ήφαιστο ο Φρειμάνις ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν βραχεία κεφαλή από το ξεκίνημα του αγώνα (5-9 στο 3') όμως το Περιστέρι δεν άφησε να ανοίξει άλλο η διαφορά και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18.

Με ένα γρήγορο 6-0 οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 24-18 στο 12' ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους με τρίποντο του Βασιλόπουλου προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (42-32). Η απάντηση του Ηφαίστου ήταν ένα πολύ γρήγορο σερί 7-0 που του έδωσε το δικαίωμα να μειώσει σε 42-39. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 47-42 όμως ο Μούρτος μείωσε σε 47-43 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σμιθ με γκολ φάουλ μείωσε στον πόντο για τον Ήφαιστο, ενώ με ένα μικρό σερί 6-0 προηγήθηκε με 54-52 στο 25'. Το Περιστέρι Βίκος Cola ανέκτησε το προβάδισμα με τον Βασιλόπουλο να κάνει το 57-56 ενώ δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου ο Καράμπελας με μία βολή ισοφάρισε σε 60-60. Το φινάλε όμως άνηκε στην ομάδα της Λήμνου που έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 68-61.

Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Βασιλόπουλο άλλαξαν και πάλι την εικόνα στο σκορ με το Περιστέρι Βίκος Cola να προσπερνά με 74-72. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει κάτοχο, όμως και πάλι ο Βασιλόπουλος με δύο προσωπικά του καλάθια έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 38' με 80-77. Ενώ ο Μπέντιλ με 2/2 βολές άνοιξε και άλλο τη διαφορά κάνοντας το σκορ 82-77. Στα 29'' ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 82-79, όμως στα 21'' ο Γκρέι συνέχισε το σερί του από τη γραμμή των βολών και με 2/2 έκανε το σκορ 84-79.

Ο Φρειμάνις από τη γωνία και πάνω σε άμυνα ευστόχησε σε σουτ μειώνοντας σε 84-81. Ο Ήφαιστος προσπάθησε να κλέψει, όμως η κατοχή έμεινε στο Περιστέρι Βίκος Cola με 5'' στην κατοχή του. Μετά από το τάιμ άουτ 3,9 ο Κάλαχαν πήγε στις βολές όπου όμως είχε 0/2. Ο Σταμάτης πήρε το τελευταίο σουτ για τον Ήφαιστο, όμως ήταν άστοχος από τα 10 μέτρα με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη και να κάνει το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-43, 61-68, 84-81.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου Λήμνου): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Περιστέρι για την νίκη και το 1-0 στα playoffs. Εμείς θα πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο στο δεύτερο παιχνίδι στην Λήμνο. Θέλω να δώσω επίσης, πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί, όπως όλες οι ομάδες έτσι κι εμείς παίξαμε το δεύτερο μας παιχνίδι σε διάστημα ενός μήνα και οι συνθήκες ήταν πολύ δύσκολες. Για μένα όμως είναι πάρα πολύ σημαντικό κι αυτό τους δίνω συγχαρητήρια ότι παρ’ όλο που έχουμε πετύχει όλους τους στόχους μας και πολύ παραπάνω, σήμερα βρήκαν ένα μεγάλο κίνητρο για να κάνουμε κάτι πολύ περισσότερο και νομίζω πως αυτό το αποδείξαμε στο γήπεδο.

Παλέψαμε, είχαμε μία ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι, δεν τα καταφέραμε… Είχαμε προβλήματα. Δεν έχω μιλήσει ποτέ για απουσίες όμως, έχουμε σχεδιάσει μία ομάδα από την αρχή και πάντα είχαμε κάποιες ατυχίες. Η απουσία του Γόντικα τους τελευταίους τρεις μήνες είναι πολύ μεγάλη, ο Brazelton είχε προβλήματα και σήμερα δεν κατάφερε να παίξει κι έχουμε μάθει να παίζουμε μαζί του. Είχαμε τον Freimanis τραυματία… Παρ’ όλα αυτά όμως, ήμασταν πολύ δυνατοί κι είχαμε την ευκαιρία μας να κερδίσουμε. Ελπίζω να το κάνουμε στο δεύτερο παιχνίδι».

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Περιστερίου Βίκος Cola): «Ήταν ένα παιχνίδι playoffs, αρκετά ενδιαφέρον για έναν τρίτο που το παρακολούθησε από την τηλεόραση και νομίζω πως είναι καλό γιατί είναι ίσως το πρώτο ματς playoffs που κρίθηκε στον πόντο. Για μας ήταν αναμενόμενο διότι τα παιδιά μας δεν έχουν εμπειρία από την βαθμολογική θέση που καταλάβαμε και γενικότερα από playoffs όπου ο γηπεδούχος έχει την πίεση. Αυτό αποτυπώθηκε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου δεν είχαμε μυαλό και μας είχε πνίξει η αδρεναλίνη. Δεν είχαμε καλές επιστροφές, “φάγαμε” αιφνιδιασμούς…

Στο δεύτερο ημίχρονο κι όταν το ματς φάνηκε να στραβώνει, μας βοήθησε το σχήμα με τον Βασιλόπουλο στο “4” και τον Bentil στο “5” κι εκεί μπορέσαμε και γυρίσαμε το παιχνίδι. Άλλαξε η ψυχολογία μας και βάλαμε πίεση στον Ήφαιστο και στο τέλος κερδίσαμε. Ο Παναγιώτης είναι ένα έμπειρο παιδί, έχει παίξει “μεγάλα” παιχνίδια και πήραμε δύσκολα σουτ.

Αυτή είναι η σειρά, έχουμε κάνει το 1-0 και το πρώτο βήμα και συνεχίζουμε. Εμείς θέλουμε τα παιδιά μας να παίρνουμε εμπειρίες από τέτοια ματς. Είναι καλά ματς, υπάρχει πίεση και “πρέπει” και είναι καλό που τα νεαρά παιδιά παίρνουν εμπειρίες»