Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη που αναζητούσε από το ξεκίνημα του Top16 καθώς πέρασε από την έδρα της Κχίμκι. Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το αήττητο, ενώ οι έδρες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στους αγώνες που έγιναν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για τη Φενέρμπαχτσε η οποία επιβλήθηκε της Ουνικάχα Μάλαγα στην Κωνσταντινούπολη με 80-59. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς παρέμεινε αήττητη και βασίστηκε στην επιθετική πολυφωνία της. Είχε διαφορετικούς πρωταγωνιστές ανά δεκάλεπτο. Στο δεύτερο όπου έκανε επιμέρους σκορ 25-13, Χίκμαν (12π.) και Μπογκτνάνοβιτς (11π.) έκαναν τη διαφορά ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν πόντους οι Ντατόμε (13π.), Ούντοχ (11π.), Βέσελι (11π.).

Εκτός δράσης λόγω τραυματισμού ήταν ο Κώστας Σλούκας όπως και ο Τζαμάρ Σμιθ για τη Μάλαγα. Ετσι οι Ισπανοί περιορίστηκαν σε δευτερεύοντα ρόλο, μοναδικός παίκτης που τελείωσε τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο ΝτεΜάρκους Νέλσον (11π.).

Στο Βελιγράδι, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εμφατικός απέναντι στην Τσεντεβίτα και επικράτησε με 94-74. Οι Σέρβοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο δεκάλεπτο (26-12), βασίστηκαν στην ευστοχία τους στα τρίποντα (12/29) έχοντας πρώτους σκόρερ τους Κουίνσι Μίλερ (22π.), Μίτσιτς (14π., 9ασ.), Γκούντουριτς (13π.). Η Τσεντεβίτα μείωσε έως και στους έξι πόντους (62-56) στο τέλος της 3ης περιόδους έχοντας τις λύσεις από τους Πούλεν (20π.), Ουάιτ (18π.), Μπίλαν (17π.), αλλά κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο.

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσέ

Ερυθρός Αστέρας - Αναντολού Εφές (26/02)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν επιβλητική στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε από την έδρα της Κχίμκι. Οι Ισπανοί έκαναν επιμέρους σκορ 50-32 σε αυτό το διάστημα και επικράτησαν με 82-93. Κορυφαίος για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν (24π., 13ρ., 5κλεψ.) καθώς συγκέντρωσε 41 βαθμούς στο ranking και μαζί με τον Σέρχιο Γιουλ (1π., 11ασ.), έκαναν τη διαφορά για τη «βασίλισσα». Η Κίμκι ήταν απελπιστικά άστοχο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε 20 πόντους από τον Όγκουστιν και 17 από τον Σβεντ.

Η Κούτσα Λαμποράλ… σκαρφάλωσε στην κορυφή του 6ου ομίλου καθώς επιβλήθηκε της Μπάμπεργκ στη Βιτόρια με 90-64. Οι Βάσκοι δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους Γερμανούς. Ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε ένα ακόμη double-double καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους πέτυχε ο Μάικ Τζέιμς. Η Κούτσα ξέφυγε με 19 πόντους (49-30) στο ημίχρονο, η Μπάμπεργκ μείωσε έως και στους δώδεκα πόντους (54-42) στις αρχές του δευτέρου μέρους, αλλά εκεί δέχθηκε επιμέρους σκορ 17-2. Ο Νίκος Ζήσης σημείωσε επτά πόντους.