Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην Ευρωλίγκα
Κατηγορία : Ευρωλίγκα | 09-01-2019

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέστρεψε στις επιτυχίες για την Ευρωλίγκα ύστερα από την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, με νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Μπάγερν Μονάχου (77-67) για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου και παραμένει στην διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» χωρίς τους τραυματίες Κιθ Λάνγκφορντ, Θανάση Αντετοκούνμπο έλεγξαν το ματς κόντρα στην γερμανική ομάδα από την άμυνα τους, την φιλοσοφία της οποίας προσπαθεί να αλλάξει ο Ρικ Πιτίνο.

Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε πολύ καλή βραδιά (18 πόντοι με 8/13 σουτ εντός πεδιάς, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ) και εξαιρετικό τον Νικ Καλάθη, που τελείωσε την συνάντηση με νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι και 11 ασίστ).

Οι «πράσινοι» έβαλαν τις βάσεις της επικράτησης τους στα πρώτα 12’ του ματς, όταν με αποτελεσματική άμυνα, τους Νικ Καλάθη, Τζέιμς Γκιστ να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε καλό ρυθμό προηγήθηκε με 26-11.

Η γερμανική ομάδα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 6-2 με δύο καλάθια του Βλάντιμιρ Λούτσιτς και μείωσε στους 6 (45-39) στο 22’, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε αμέσως με δύο καλάθια των Γκιστ, Μήτογλου (49-39) και διατήρησε την διαφορά στο επίπεδο των 10 πόντων μέχρι το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 10, Παπαγιάννης 2, Λάσμε, Παπαπέτρου 18 (2 τριπ., 8 ριμπ.), Παππάς 4, Γκιστ 13, Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 14 (11 α.), Μήτογλου 4.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς 5, Λούτσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4 (7 α.), Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 21 (3).

* Στο ημίχρονο της συνάντησης ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος βράβευσε τον Απόστολο Κόντο, παλαίμαχο μπασκετμπολίστα που αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό από το 1970 έως το ’83 στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την συμπλήρωση 100 ετών από την ίδρυση της ομάδας μπάσκετ των «πρασίνων».