Παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής άρπαξαν την ευκαιρία και έδειξαν ικανοί να προσφέρουν λύσεις στον Παναθηναϊκό Superfoods και «ανάσες» στους καταπονημένους βασικούς. Ήταν αυτοί που οδήγησαν τους «πράσινους» στην επικράτηση επί των Τρικάλων BC Aries με 87-56. Ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο οι Θεσσαλοί, δεν κατάφεραν να βρουν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αντιπάλου τους στο δεύτερο μέρος.

Όγκαστ (14π, 10ρ.), Μήτογλου (11π, 7ρ.) και Λεκαβίτσιους (12π.) ήταν αυτοί που ερχόμενοι από τα βάθη του πάγκου του Παναθηναϊκού Superfoods, έδειξαν να βρίσκονται σε ετοιμότητα. Για τα Τρίκαλα BC Aries ο Τέγιτς είχε 14 πόντους.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με πέντε πόντους του Λεκαβίτσιους, ο Παναθηναϊκός Superfoods προηγήθηκε με 6-5 στο 3΄, 11-9 στο 7΄και 16-11΄στο 9΄ για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-14.

Η κατάσταση δεν άλλαξε μετά τα τρία πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου αφού η θεσσαλική ομάδα κατόρθωσε να μείνει κοντά στο σκορ (25-24). Ένα σερί 11-0 σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά όμως επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-24) και στην ουσία να τελειώσουν το παιχνίδι. Στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 40-33.

Τα Τρίκαλα BC Aries δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το πράσινο καλάθι στην τρίτη περίοδο στη διάρκεια της ομάδας σημείωσαν μόλις εννιά πόντους. Έτσι σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός Superfoods άνοιξε σταδιακά την «ψαλίδα» προηγούμενος με 59-38 στο 27΄ χάρη σε ένα σερί 19-5 για να τελειώσει το δεκάλεπτο με διαφορά 22 πόντων (64-42).

Έτσι η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για να πάρει ο Παναθηναϊκός Superfoods τη νίκη με 87-56 που τον διατήρησε αήττητο στη Stoiximan.gr Basket League έπειτα από επτά αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56.

Κώστας Μέξας (Προπονητής Τρικάλων BC Aries): «Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο. Θέλαμε να δοκιμάσουμε πράγματα στην επίθεση και στην άμυνα. Να βελτιώσουμε το επίπεδο συγκέντρωσης και ανταγωνιστικότητας. Μας λείπει η διάρκεια. Στο πρώτο ημίχρονο τα παιδιά ήταν συγκεντρωμένα. Σίγουρα ο Παναθηναϊκός δεν έπαιζε στα κόκκινα. Η ποιότητα των παικτών του είναι υψηλή. Η αντίδρασή μας στην αναμενόμενη πίεση του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλή. Χάσαμε πολύ εύκολα το μυαλό μας. Αυτό με ομάδες αυτού του επιπέδου δημιουργεί ανισορροπίες. Γενικότερα χάσαμε το μυαλό μας και ο Παναθηναϊκός διάβασε τα πλεονεκτήματα που είχε και πήρε εύκολη νίκη, κάνοντας και ροτέισον».

Όσο για τη συνέχεια: «Θα κοιτάξουμε να βελτιώσουμε ό,τι χρειάζεται. Για εμάς από εδώ και πέρα είναι σημαντικό το πρωτάθλημα. Αρχίζει μία εξάδα αγώνων με ομάδες που πρέπει να τα διεκδικήσουμε αν είμαστε καλοί κι ανταγωνιστικοί. Θα πρέπει να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα γι’ αυτά τα παιχνίδια, παρά το γεγονός ότι κάποια πράγματα θέλουν λίγο χρόνο παραπάνω. Η εμπειρία είναι κάτι που περπατιέται και δεν αγοράζεται. Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό. Νομίζω είναι σε πολύ καλό δρόμο, ο κορμός που έχει χτιστεί. Είναι μία ομάδα που θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ και θα έχει πολλές πιθανότητες για την πετύχει».

Τσάβι Πασκουάλ (Προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Ήταν ένα παιχνίδι που στο πρώτο μέρος δυσκολευτήκαμε να πιάσουμε τον σφυγμό του, ειδικά στην άμυνα. Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε στην άμυνα και στην επίθεση και στο τρίτο δεκάλεπτο πήραμε διαφορά που την κρατήσαμε μέχρι το τέλος. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στα Τρίκαλα για τη σεζόν αυτή και φυσικά στον προπονητή τους. Ήταν ανταγωνιστικοί και τους συγχαίρω. Τους εύχομαι ό,τι καλύτερο».

Για το πόσο δύσκολο είναι να μείνουν οι παίκτες του αγωνιστικά και πνευματικά έτοιμοι μέσα από τα διαδοχικά παιχνίδια: «Δεν είναι εύκολο, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά. Κάποιοι δυσκολεύτηκαν, αλλά έχουμε μεγάλο βάθος ως ομάδα».

Για το ροτέισον και τους παίκτες που πήραν χρόνο συμμετοχής: «Είναι λογικό όταν αυτοί οι παίκτες παίζουν λίγο, να δυσκολεύονται να ανταποκριθούν στον περισσότερο χρόνο, είμαι ικανοποιημένος από αυτούς. Είναι λογικό ότι υπάρχουν πράγματα που μπορούν να βελτιωθούν, αλλά όλοι δουλεύουν καθημερινά και βρίσκονται σε καλό δρόμο».

Για την παρουσία του Καλαϊτζάκη μετά την αποχώρηση του Μποχωρίδη: «Είναι ένας παίκτης που πιστεύω ότι θα τον δούμε πολύ περισσότερο στο δεύτερο μισό της σεζόν».

Όσο για τον Μιχάλη Λούντζη που αγωνίζεται ως «δανεικός» στα Τρίκαλα BC Aries: «Είναι ένα παιδί που έχει μεγάλο μέλλον μπροστά του. Έπαιξε καλά με την Εθνική το καλοκαίρι. Είναι πρώτη του εμπειρία ως σημαντικός παίκτης στη διοργάνωση αυτή. Είμαι ευχαριστημένος από τη βελτίωσή του κι έχει δρόμο να διανύσει. Έχουμε πολλές ελπίδες γι’ αυτόν, θέλουμε να τον δούμε να επιστρέφει στον Παναθηναϊκό».

Όγκαστ (14π, 10ρ.), Μήτογλου (11π, 7ρ.) και Λεκαβίτσιους (12π.) ήταν αυτοί που ερχόμενοι από τα βάθη του πάγκο του Παναθηναϊκού Superfoods, έδειξαν να βρίσκονται σε ετοιμότητα. Για τα Τρίκαλα BC Aries ο Τέγιτς είχε 14 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56