Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε στη νέα Basket league ο Ηρακλής καθώς στο μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας επικράτησε στο «Ιβανώφειο» του ΠΑΟΚ με 75-57.

Οι «κυανόλευκοι» φάνηκαν πιο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους και με κορυφαίο τον Βασίλη Καββαδά (13 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 κλέψιμο) έφτασε στο πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα. Για τον ΠΑΟΚ που φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζερμαίν Λαβ τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους.

Οι γηπεδούχοι που δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ μάζεψαν 14 παραπάνω ριμπάουντ (44-30) τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 16/54 σουτ αλλά και 17/26 βολές.

Ο Ηρακλής άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 12-0, δέχθηκε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι από τον ΠΑΟΚ μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 16 πόντων (25-9).

Η διαφορά έφτασε και στο +21 (30-9) πριν αρχίσει η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά και πλησίασαν ακόμα και στους έξι πόντους με τον Γκρίφιν να μειώνει σε 35-29 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (37-32).

Με την επιστροφή για το δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Έκλεισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 22-8 ανεβάζοντας την υπέρ του διαφορά στο +19 με το σκορ 59-40. Στο 32' ο Μουρ ανέβασε και πάλι το προβάδισμα του Ηρακλή στο +20 (65-45) με τους γηπεδούχους να συντηρούν το προβάδισμά τους ως και το φινάλε που τους βρήκε να παίρνουν τη νίκη με 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57