Με τρίποντο του Στίβεν Γκρέϊ με 6’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, το Περιστέρι Βίκος Cola επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ της ΑΕΚ (67-66) και έκανε το «break» από τον πρώτο αγώνα της σειράς των Playoffs για τις θέσεις 3-4 της τελικής βαθμολογίας της Betshop Basket League.

Η Ένωση είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην τελευταία επίθεση της συνάντησης, αλλά το τρίποντο του Ντελρόϊ Τζέιμς με την εκπνοή, ήταν άστοχο. Ο Γκρέϊ ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους «κυανοκίτρινους», συνολικλά καλύτερος, ωστόσο, ήταν ο Γάϊος Σκορδίλης, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι Βίκος Cola είχε 10 χαμένες βολές (13/23 έναντι 13/16 των γηπεδούχων), αλλά 15 συνολικά ριμπάουντ παραπάνω: Οι νικητές πήραν 45 «σκουπίδια» έναντι 30 της ΑΕΚ.

Η Ένωση άρχισε καλύτερα το ματς. Με οργανωτή τον Βασίλη Ξανθόπουλο και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Τζέϊμς, ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (23-7) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το 16’, που προηγήθηκε με 33-20.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, το Περιστέρι Βίκος Cola βρήκε επιθετικό ρυθμό και με τρία τρίποντα των Γκρέϊ, Τζόρνταν Κάλαχαν και Παναγιώτη Βασιλόπουλου μείωσε σε 33-29 με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Ένωση, ωστόσο, διατήρησε το προβάδισμα έως το τέλος του πρώτου μέρους (39-34) απαντώντας με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Χάρη Γιαννόπουλου, Ντούσαν Σάκοτα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 14-4 στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, με δύο τρίποντα των Γκρέϊ, Δημήτρη Αγραβάνη, προσπέρασε με 48-43. Η διαφορά υπέρ του Περιστερίου Βίκος Cola έφτασε και τους 7 (52-45) στο 28’, όμως, η ΑΕΚ με πέντε αναπάντητους πόντους και τρίποντο του Γκέιμπ Γιορκ στο τρανζίσιον μείωσε στο καλάθι (52-50) στο τέλος του δεκάλεπτου.

Η Ένωση άρχισε την τέταρτη περίοδο με τέσσερις νέους αναπάντητους πόντους και ανέκτησε το προβάδισμα (54-52). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, γρήγορα ανέκαμψαν και με πρωταγωνιστές τους Σκορδίλη, Μπέντιλ, ξέφυγαν με 62-57, δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας.

Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και με τρίποντο του Γιορκ και δύο βολές του Ντούσαν Σάκοτα με 24’’ να απομένουν για το τέλος, προσπέρασε με 66-64. Στην επίθεση του Περιστερίου Βίκος Cola, ωστόσο, ο Γκρέϊ, 6’’ πριν την λήξη και με τρίποντο (67-66) έδωσε τη νίκη στους «κυανοκίτρινους», καθώς του σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζέιμς με την εκπνοή ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 10, Τζέιμς 13, Ξανθόπουλος 7, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 4, Μωραΐτης 7, Θίοντορ, Ρογκαβόπουλος 1, Γιαννόπουλος 10, Εμπάκουε 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 3, Σμιθ, Σκορδίλης 15, Μούρτος, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 2, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 7, Κάλαχαν 10, Γκρέι 13, Μπεντίλ 12.

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Περιστερίου Βίκος Cola): «Χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ λόγω της κούρασης αλλά είχαμε πιο καθαρό μυαλό. Ψάξαμε τον αμαρκάριστο παίκτη και κέρδισε ο πιο τυχερός. Η ΑΕΚ έβαλε σουτ στο τρανζίσιον εμείς το βάλαμε στο τέλος.

Ο Γκρέι είναι κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος σουτέρ. Δεν θέλαμε να πάει το παιχνίδι στην παράταση και να έχουμε μεγαλύτερη ταλαιπωρία. Θέλαμε να ρισκάρουμε να κερδίσουμε και να χάσουμε με ένα τρίποντο. Ήταν επάνω του ο Ξανθόπουλος, ένας εξαιρετικός αμυντικός και εκτέλεσε τρίποντο.

Δεν έχει χρησιμότητα η σειρά από την στιγμή που ο Προμηθέας θα πάει στο Eurocup. Οι ομάδες θα μπορούσαν να είχαν παλέψει πιο σκληρά. Καμία ομάδα δεν θέλει με αυτή τη ζέστη να είναι μέσα στα γήπεδα. Εμείς θέλουμε να έχουμε ενεργούς τους παίκτες μας».

Λούκα Μπάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Είναι μια κακή ήττα, αλλά πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μου για τον τρόπο που προσέγγισαν το παιχνίδι. Παρά τον μικρό χρόνο προετοιμασίας και το μικρό ρόστερ προσπαθήσαμε να είμαστε σοβαροί. Η προσέγγιση στην τρίτη περίοδο ήταν διαφορετική και δεν είχαμε συνέπεια. Ήμασταν ικανοί να κάνουμε επαναφορά και να παίξουμε μέχρι την τελευταία κατοχή. Θέλουμε να έχουμε ένα καλό παιχνίδι στο Περιστέρι και να ισοφαρίσουμε τη σειρά».

Για τον Χάντερ: «Ο Χάντερ δεν έπαιξε γιατί δεν εμφανίστηκε στην τελευταία προπόνηση το πρωί. Είναι το πιο σημαντικό ρόλο για την ομάδα μας, είναι μέρος της σεζόν. Υπάρχουν δομικά θέματα στην ομάδα. Είναι εύκολο να δηλώνεις παρών όταν τα πράγματα είναι καλά, είναι δύσκολο να φωνάζεις παρών στα δύσκολα και αυτό είναι το πιο δύσκολο».

Για το μέλλον του στην ΑΕΚ: «Δεν θεωρώ πως είναι η ώρα να μιλήσω γι αυτό. Ξέρω ότι έχουν γραφτεί κείμενα στο διαδίκτυο. Φυσικά έχουμε μιλήσει κατά τη διάρκεια της σεζόν. Είναι φυσιολογικό. Σκοπεύω να τελειώσω τη σεζόν και θα δούμε τι θα κάνουμε.

Τώρα δεν είναι προτεραιότητα αυτό, τώρα πρέπει να εστιάσουμε τα παιχνίδια. Δεν συμφωνώ πως έχει τελειώσει η σεζόν. Έχουμε σημαντικά παιχνίδια».