Δεν τα κατάφερε στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός
Κατηγορία : Ευρωλίγκα | 11-01-2019

Την ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη, με 94-78 από τη Ρεάλ για τη 18η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» με ρεκόρ 11-7 βρίσκονται μία νίκη πίσω από την τέταρτη θέση και την τουρκική Εφές.

Οι Ισπανοί τελείωσαν το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 62% εντός παιδιάς ενώ «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι θέλοντας να εκμεταλλευτούν την απουσία του κλινήρη Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Οι παίκτες της Ρεάλ σούταραν 21/32 δίποντα και 13/23 τρίποντα ενώ είχαν ακόμα 13/15 βολές, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός τελείωσε με 26/45 δίποντα, 8/21 τρίποντα αλλά και μόλις 2/4 βολές.

Παρά την ήττα ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά στην ισπανική πρωτεύουσα ωστόσο κάθε φορά που πλησίαζε στο σκορ και έδειχνε να έχει τον τρόπο να πάρει τα ηνία, οι Μαδριλένοι είχαν τις λύσεις ώστε να ξεφεύγουν και πάλι.

Ο Ολυμπιακός μπήκες δυνατά από την αρχή του αγώνα και είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 7' ο Γουίλιαμς-Γκος έδωσε προβάδισμα με 18-16, όμως στο επόμενο τρίλεπτο η Ρεάλ με ένα επιμέρους σκορ 12-5 έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 28-23.

Γενικότερα η Ρεάλ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 78% στα δίποντα, 54% στα τρίποντα, 14 ασίστ και μόλις δύο λάθη. Παρόλα αυτά έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα μόλις οκτώ πόντων (54-46) με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί επιθετικά και να παραμένει κοντά στο σκορ.

Στο 23' ο Πρίντεζης έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση δύο σουτ (60-54) όμως ένα γρήγορο 7-2 της Ρεάλ την έφερε γρήγορα στο +11 (67-56).

Η ελληνική ομάδα συνέχισε την προσπάθεια να κατεβάσει τη διαφορά, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο, όποτε είχε την ευκαιρία, υπήρξαν βεβιασμένες επιλογές και λάθη που η Ρεάλ δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα. Τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε ο Λεντέι μείωσε σε 81-72 όμως σε λιγότερο από δύο λεπτά οι Ισπανοί έτρεξαν σερί 10-0 με αποτέλεσμα να πάνε στο +19 (91-72) και ουσιαστικά κα κλειδώσουν τη νίκη που ήρθε με 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (2), Φερνάντεθ 8, Καμπάτσο 13 (3), Ρέγιες 4, Αγιόν 13, Ταβάρες 7, Γιουλ 3 (1), Ντεκ 9 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 11 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (3), Τουπάν, Σπανούλης 12 (2 τρίπ., 11 ασ.), Τίμα 3 (1), Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοφ 1, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 12, ΛεΝτέι 15.