Ούτε η Αντβέρπ κατάφερε να σταματήσει το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ στο φετινό Basketball Champions League. Η κάτοχος του τροπαίου επικράτησε με 71-64 στο Βέλγιο για την 7η αγωνιστική και συνεχίζει να μοιράζεται την πρώτη θέση με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Αυτή ήταν και η έκτη διαδοχική νίκη για την Ένωση που μετά από την ήττα της πρεμιέρας μετρά μόνο θετικά αποτελέσματα. Έτσι στο φινάλε του πρώτου γύρου έχει ρεκόρ 6-1 και πλέον μετά από τη διακοπή, στις 11/12 θα πάει στην Ιερουσαλήμ για να παίξει για την... πρωτιά κόντρα στη Χάποελ.

Στο Βέλγιο η ΑΕΚ είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα , τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Είναι χαρακτηριστικό πως η ελληνική ομάδα σημείωσε 28 πόντους στο πρώτο μέρος ενώ είχε 43 στο δεύτερο. Αντίστοιχα στην άμυνά της δέχθηκε 38 στο πρώτο και 12 λιγότερους στο δεύτερο μέρος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-20. Η ΑΕκ ήταν ιδιαίτερα άστοχη στη δεύτερη περίοδο έχοντας 3/14 σουτ με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να χτίσουν σταδιακά μια διαφορά που έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του πρώτου μέρους με τον άλλοτε παίκτη του Απόλλωνα, Τάιλερ Καλινόσκι να κάνει το 38-28.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και κατάφερε πολύ γρήγορα να μειώσει την εις βάρος της διαφορά (40-36 στο 23'), Οι Βέλγοι αντέδρασαν ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +10 (48-38 στο 27') με την ΑΕΚ να απαντά όμως στο τελευταίο τρίλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 1-13 και με τον Μωραΐτη να κάνει το 49-51 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου η Αντβέρπ προσπέρασε εκ νέου (58-57), όμως ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ κάνοντας στο 38' το 62-66. Ο ίδιος παίκτης πήγε το προβάδισμα της ΑΕΚ στο +6 (62-68) ένα λεπτό πριν από το φινάλε ενώ το τελικό 64-71 έγραψε ο Γκρίφιν με εύστοχο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μουρς): Μπακό 6, Ντουντζίνσκι 8 (2), Καλινόσκι 15 (3), Λι 12, Τέιτ 7, Μπλιγενμπεργκ, Ντόνκορ, Σάντερς 13 (2), Βανβιν 3 (1)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17, Ματσιούλις 8 (2), Μωραΐτης 5, Σαντ-Ρόος 4, Τσαλμπούρης 2, Γιαννόπουλος 2 , Γκρίφιν 3 (1), Λαρεντζάκης 16  (2), Μέις, Ρόμπερσον 4, Σάκοτα 10 (1).