Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ του Άρη (79-65) και με σκορ 3-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ προκρίθηκε στους τελικούς της STOIXIMAN.GR Basket League στους οποίους θα αντιμετωπίσει από την προσεχή Κυριακή (28/5, 21:00) τον Παναθηναϊκό Superfoods με πλεονέκτημα έδρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη χάρις στην πολύ καλή άμυνα τους για 23’, την υπεροχή τους στα επιθετικά ριμπάουντ (οκτώ παραπάνω από τους «κίτρινους») και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που όταν ο Άρης μείωσε στους 9 πόντους απάντησε με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο. Από τους πρωταθλητές Ελλάδας διακρίθηκαν, επίσης, οι Βαγγέλης Μάντζαρης, Γιώργος Πρίντεζης και Βασίλης Σπανούλης. Από τους ανταγωνιστικούς ηττημένους, που θα αγωνιστούν για τις θέσεις 3-4 με αντίπαλο την ΑΕΚ και μειονέκτημα έδρας, προσπάθησε περισσότερο ο Ουίλ Κάμινγκς (21 πόντοι με 3/6 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα μέσα στην ρακέτα και τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (7-4) είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (39-25). Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αναμέτρηση με 8-0 στα πρώτα δυόμιση λεπτά με πέντε σερί πόντους του Κώστα Παπανικολάου και τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη. Με επιμέρους σκορ 11-2 σε διάστημα παραπάνω των τριών λεπτών, με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μάντζαρη και τέσσερις πόντους από τους Βασίλη Σπανούλη, Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 9 (19-10) με 2’ και 12’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης με τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου μείωσε στους έξι (22-16) στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους, βρήκαν επιθετικό ρυθμό και με επιμέρους σκορ 11-5, ξέφυγαν με 12 (33-21), 4’ και 22’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Γιώργου Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 16 (39-23), με 28’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 10-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών με δύο τρίποντα του Μάντζαρη και δύο καλάθια του Πρίντεζη, αύξησε την απόσταση του από τους «κίτρινους» στους 22 πόντους (49-27), 2’ και 31’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Άρης σταδιακά ανέκαμψε και με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Ουίλ Κάμινγκς και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σπύρου Μούρτου κατέβασε την διαφορά στους 14 (63-49), με 1’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με νέο τρίποντο του Κάμινγκς και καλάθι του Βασίλη Χρηστίδη, οι «κίτρινοι» μείωσαν στους 11 (65-54), 1’ και 30’’ μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης πλησίασε μέχρι τους 9 (67-58) με καλάθι του Μούρτου στον αιφνιδιασμό και 4’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ωστόσο, απάντησε με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (74-62) στον Ολυμπιακό 2’ και 4’’ πριν το τέλος του αγώνα και δεν επέτρεψε στους «κίτρινους» να απειλήσουν περισσότερο την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-35, 65-49, 79-65.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Να πω συγχαρητήρια στον αντίπαλό μας, παρόλο που έχω μιλήσει με τους προπονητές και έχω εκφράσει τον θαυμασμό μας για τον τρόπο που ο Ολυμπιακός έχει παρουσιαστεί όλη την χρονιά στην Ευρωλίγκα, αλλά και για τον τρόπο που έπαιξε στο Φάιναλ Φορ. Πόσο ανταγωνιστικός και πόσο καλός ήταν σε αυτή την φετινή δύσκολη Ευρωλίγκα.

Σε ότι αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι, δεν είχαμε ενέργεια και πιστεύω πως αυτό οφείλεται σε ένα βαθμό και στην έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού. Δυστυχώς τις τελευταίες σαράντα μέρες έχουμε παίξει τέσσερα ματς. Ξαφνικά τώρα θα μπούμε σε διαδοχικούς αγώνες. Αυτό δεν είναι εύκολο στην διαχείριση, ειδικά στο τέλος της χρονιάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο διορθώσαμε αρκετά την εικόνα μας, είχαμε περισσότερη ενέργεια και αν είχαμε διαχειριστεί καλύτερα τον τρόπο που διαχειριστήκαμε τα φάουλ στο τέλος των δεκαλέπτων, ίσως να ήταν καλύτερη η έκβαση της αναμέτρησης από άποψης σκορ.

Εμείς τώρα πρέπει να ξεκουραστούμε, να διαχειριστούμε τις ελλείψεις μας. Έχουμε αρκετές ελλείψεις, όμως, πιστεύω πως η ομάδα έχει έναν πολύ καλό ελληνικό κορμό και μια συνοχή σε ότι αφορά το ελληνικό στοιχείο, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για την ομάδα. Ουσιαστικά αυτό είναι το χαρακτηριστικό μας. Θα δούμε πως θα είναι οι τραυματίες, θα διαχειριστούμε λίγο την κούραση και θα πάμε να παίξουμε την σειρά με την ΑΕΚ.

Σε ότι αφορά την σειρά που έπεται για εμάς, το είχα πει και πέρυσι που ήμασταν τρίτοι το λέω και φέτος που είμαστε τέταρτοι. Είναι μια σειρά αγώνων που μόνο στην Ελλάδα γίνεται. Το νόημα των πλέι οφ είναι κατά την διάρκεια της σεζόν να διεκδικήσεις από μειονεκτική θέση μια πιθανότητα για το πρωτάθλημα και από κει και μετά όταν αποκλείεσαι σταματάς. Εφόσον δεν υπάρχει κάποιος στόχος για είσοδο σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση, πράγματι δεν έχουν κάποιο σπουδαίο νόημα εκτός από το πρεστίζ και ίσως το γεγονός ότι θα έρθει κόσμος να δει μια δυο φορές ακόμη την ομάδα του.

Εμείς επειδή κατά βάση είμαστε ελληνική ομάδα το έχουμε αποδεχτεί. Δυσκολευόμαστε λίγο να το εξηγήσουμε στους ξένους. Ειδικά πέρυσι είχα δυσκολευτεί πάρα πολύ σε αυτό το θέμα, να τους εξηγήσω τι και πως... Είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσουμε έναν αγωνιστικό ρυθμό, ειδικά στο τέλος της σεζόν που όλοι λίγο πολύ αρχίζουμε να σκεφτόμαστε την επόμενη μέρα, το σπίτι μας, την κατάληξη της χρονιάς...

Είναι λίγο δύσκολο, αλλά μας βοηθάει το γεγονός ότι έχουμε αρκετούς Έλληνες. Ξέρουμε πως μετά την είσοδό μας στην 4άδα η κατάληξή μας είναι επιτυχημένη. Ίσως η διαδρομή μας δεν είναι όπως πέρυσι, όμως η κατάληξή μας ήταν πολύ θετική. Θα κάνουμε ότι μπορούμε στην σειρά με την ΑΕΚ. Ξέρουμε πως είμαστε αουτσάιντερ και λόγω έδρας και γενικότερα λόγω των προβλημάτων που διέπουν την ομάδα μας.»

Βασίλης Ξανθόπουλος (μπασκετμπολίστας Άρη): «Πρώτα από όλα θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα του Ολυμπιακού για την παρουσία του στο Φάιναλ Φορ, αλλά και για την γενικότερη παρουσία του στην Ευρωλίγκα.

Όσον αφορά το παιχνίδι, είχαμε δύο πρόσωπα για άλλο ένα ματς. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε αρκετά λάθη στην επίθεσή μας, ήμασταν πολύ κακοί στο αμυντικό ριμπάουντ και καταλαβαίνετε πως αυτού του επιπέδου οι ομάδες παίρνουν μια διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στην επίθεση και πιο σκληροί στην άμυνα. Στο αμυντικό ριμπάουντ δυστυχώς πάλι είχαμε πρόβλημα, γιατί ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο διάστημα έπαιξε με μεγάλα κορμιά. Παρόλα αυτά δείξαμε καλύτερο πρόσωπο.

Τώρα θέλουμε να δούμε τι έχει γίνει με τα παιδιά που έχουν τραυματιστεί και με τις προπονήσεις που μεσολαβούν να πάμε έτοιμοι στο παιχνίδι με την ΑΕΚ».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Είχαμε τον έλεγχο του ματς από την άμυνα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά πήγε στους 22 πόντους και κάπου εκεί η άμυνά μας χαλάρωσε. Ελέγξαμε το ματς κυρίως από την επίθεση. Είχαμε κάποια διαστήματα που δεν ήταν καλά. Το πρόσημο είναι θετικό.

Συγκεντρωνόμαστε στους τελικούς. Ηταν καλό που χρησιμοποιήσαμε όλους τους παίκτες και παιδιά, όπως ο Παπαπέτρου, ο Γιανγκ και Αγραβάνης βγήκαν μπροστά. Προφυλάξαμε τον Ουότερς που είχε ένα μικρό προβληματάκι.

Δεν βλέπουμε την σειρά με τον Παναθηναϊκό σε βάθος. Κοιτάμε μόνο το πρώτο ματς. Ευχαριστώ τους φιλάθλους που ήταν εδώ και θέλουμε από τον κόσμο μας να δώσει βροντερό "παρών" στον πρώτο τελικό και να μας στηρίξει», ανέφερε αρχικά ο προπονητής των πρωταθλητών Ελλάδας».

Για τα παράπονα προς τους παίκτες του κατά την διάρκεια του αγώνα: «Θέλω να παίζουμε καλή άμυνα. Θέλουμε από εκεί να ξεκινά το παιχνίδι μας και για αυτό κι έκανα παρατήρηση στους παίκτες».

Για τον Ματ Λοτζέσκι: «Πολύ δύσκολα θα προλάβει τους τελικούς».

Ιωάννης Παπαπέτρου (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ξεχνάμε τι έγινε στο παρελθόν Επικεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα, η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη. Θέλουμε να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό στους τελικούς, θέλουμε το πρωτάθλημα. Είμαστε χαρούμενοι που περάσαμε. Ολόκληρη την σεζόν παλέψαμε, χύσαμε αρκετό ιδρώτα και δεν θέλουμε να  πάει χαμένος ο κόπος μας».