Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Περιστερίου Winmasters από το «PAOK Sports Arena», καθώς επικράτησε με 75-68 του ΠΑΟΚ για την 20ή αγωνιστική της EKO Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν  τις 13 νίκες και παρέμειναν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που πλέον βρίσκεται μόνος στην τελευταία με ρεκόρ 6-14.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, εκεί που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά που διατήρησαν ως και το φινάλε του αγώνα.

Ο Γκρέι με 19 πόντους, ο Μορεϊρά με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Χάτσερ με 15 πόντους ήταν από εκείνους που ξεχώρισαν από τους νικητές. Για τον ΠΑΟΚ ο Σόρτερ είχε πόντους και ο Μπράουν 12, ωστόσο τελείωσε με 0/3 δίποντα και 3/9 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το παιχνίδι με τέσσερα εύστοχα τρίποντα ενώ με τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών λεπτών προηγήθηκε με πέντε πόντους, με τον Σόρτερ να κάνει το σκορ 14-9. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έμειναν κοντά στο σκορ, και δύο λεπτά αργότερα ο Χάτσερ με τρίποντο ισοφάρισε σε 17-17. Ο Αμερικανός έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του (18-19) με βολές, όμως το φινάλε τhς πρώτης περιόδου βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με 19-19.

Το Περιστέρι Winmasters άρχισε τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 6-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει με 25-19, όμως στη συνέχεια έμεινε για τρία λεπτά δίχως σκορ. Ο ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα έτρεξε σερί 8-0 ανατρέποντας το σκορ και παίρνοντας προβάδισμα με 27-25. Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Κέιν έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 32-27 όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και με τον Σόρτερ ισοφάρισε σε 35-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σόρτερ συνέχισε να δίνει επιθετικές λύσεις στον ΠΑΟΚ και με έξι δικούς του πόντους έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους, μπροστά στο σκορ,. με 43-40 στο 24'. Οι «κυανοκίτρινοι» βρήκαν και πάλι τον τρόπο να προσπεράσουν (45-46) και είχαν πάντα απαντήσεις όταν ο ΠΑΟΚ έπαιρνε το προβάδισμα. Μάλιστα με γκολ φάουλ του Μορεϊρά ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 52-51.

Ο ίδιος παίκτης με νέο γκολ φάουλ έκανε το 51-55 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ Χάτσερ και Βασιλόπουλος έστειλαν για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +8 κάνοντας το σκορ 52-60 στο 33'. Ο ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα των Μπεστ και Μαργαρίτη μείωσε σε 60-63 ενώ στη συνέχεια με βολές διατηρήθηκε σε αυτή την απόσταση. Το τρίποντο του Γκρέι στο 38' έκανε το σκορ 66-72 με τους γηπεδούχους να μειώνουν με το Σόρτερ σε 68-73 περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος. Το κλέψιμο tου Χάτσερ στα 26'' ήταν καθοριστικό καθώς σκόρερ στον αιφνιδιασμό για το 68-75 δίνοντας τη νίκη στο Περιστέρι Winmasters.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75.

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): «Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλά απέναντι σε μία καλή ομάδα. Στην πρώτη περίοδο είχαμε πρόβλημα στην άμυνα στον Μπράουν και μετά στο αμυντικό ριμπάουντ. Στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα στην άμυνα, τα έμπειρα παιδιά κοντρολάρανε το παιχνίδι.

Αντιδράσαμε μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι και ένα δύσκολο ταξίδι. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι στην Ευρώπη.

Έχω βρεθεί πολλές φορές σε αυτή τη θέση, το πρώτο που χρειάζεται είναι ηρεμία. Εύχομαι καλή επιτυχία στον κ.Μέξα που είναι ένας ταλαντούχος προπονητής».

Κώστας Μέξας (προπονητής ΠΑΟΚ): «Ξέραμε ότι ήταν σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα μας. Προσπαθήσαμε να το ετοιμάσουμε όσο γινόταν καλύτερα εστιάζοντας καλύτερα κυρίως στα δύο παιδιά του Περιστερίου που παίρνουν τις περισσότερες επιθέσεις. Κάποιες φορές το καταφέραμε, κάποιες άλλες δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, τόσο σε ατομικό, όσο και ομαδικό επίπεδο. Πήραν κάποιες μεγάλες αποφάσεις, βάλανε σημαντικά σουτ και έγινε η διαφορά στην 4η περίοδο.

Είναι δεδομένη η πίεση που υπάρχει λόγω της κατάστασης και αυτό επηρεάζει τις αποφάσεις μας. Είμαστε σε δύσκολη θέση αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα παρατήσουμε. Θα δουλεύουμε γιατί είναι ο μόνος δρόμος για να τα καταφέρουμε. Συγχαρητήρια στο Περιστέρι που νίκησε σε μία δύσκολη έδρα όπως τη διαμόρφωσε ο κόσμος. Εμείς θα συνεχίσουμε τη δουλειά όπως δουλεύουμε. Πρέπει να βρούμε καλύτερη ισορροπία στην επίθεση».

Για το αν ο ΠΑΟΚ μπορεί να καλύψει το κενό του Άνταμ Σμιθ: «Η ομάδα έχασε έναν παίκτη με ικανότητα στην ατομική φάση που σε κάποια ματς έκανε τη διαφορά. Δεν μπορούμε να κάνουμε όμως κάτι. Αποφάσισε να μην συνεχίσει, εμείς τον πιέσαμε να γυρίσει αλλά δεν ήθελε. Οφείλουμε να βρούμε καλύτερες λύσεις με τα υπάρχοντα παιδιά με δεδομένο ότι ζητάμε από τους παίκτες να είναι πιο ενεργοί με μεγαλύτερη ένταση στο αμυντικό κομμάτι. Στα δύο τελευταία ματς σε ένα βαθμό ανταποκρίθηκαν αλλά αυτό έχει επίδραση στην επίθεση μας, αφού βγαίνει κούραση από την προσπάθεια στην άμυνα. Η ισορροπία είναι το σημαντικό και προσπαθούμε να τη βρούμε. Η ομάδα έχει τέσσερις νέους παίκτες, νέο προπονητή και δεν δούλεψε όπως θα ήθελε στη διακοπή. Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες, είναι η πραγματικότητα, οφείλουμε να είμαστε καλύτεροι».

Για τα 9/32 τρίποντα και για το γιατί η ομάδα επέμεινε τόσο πολύ στο περιφερειακό σουτ: «Είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων. Δεν είναι μόνο ένα. Κάποιες κακές αποφάσεις, η ικανότητα των αντιπάλων και η αθλητικότητα των Μορειρά και Κίνγκσλεϊ, η κούραση από την άμυνα. Η ομάδα έχει δύο παίκτες που παίζουν με την μπάλα τον Μπράουν και τον Σόρτερ που είναι πρώτα σκόρερ και μετά δημιουργοί. Οι αντίπαλοι εστιάζουν πάνω τους και οφείλουμε να τους βοηθήσουμε για να λειτουργήσουμε καλύτερα».

Για την επιλογή των φάουλ στο τέλος: «Πήγαμε πολλές μπάλες στον Χάτσερ  και τον Μορεϊρά  που είχαν τέσσερα φάουλ αλλά και στον Γκρέι, αλλά κάποια πράγματα είναι και θέματα ικανότητας. Το Περιστέρι πήρε πολλά φάουλ με αυτόν τον τρόπο. Εμείς δεν μπορέσαμε να το κάνουμε. Στο τέλος δεν πήραμε τις κατάλληλες αποφάσεις. Όταν όμως ο Μπράουν και ο Σόρτερ παίζουν πάνω από 30 λεπτά δεν είναι εύκολο το μυαλό να μένει καθαρό. Για την αντιμετώπιση του pick n’ roll έχει να κάνει με τη λειτουργία του αντιπάλου και τι παίκτες έχουμε εμείς. Όταν ήμασταν συγκεντρωμένοι λειτουργούσαμε καλά. Αλλάξαμε προς το τέλος, πήγαμε σε αλλαγές αλλά χάσαμε αμυντικό ριμπάουντ γιατί οι γκαρντ μας είναι αδύναμοι. Δεν ήμασταν τόσο κακοί, η επιθετική μας λειτουργία μας έκανε να φαίνεται ότι είχαμε πρόβλημα στην άμυνα».

Για την πίεση και τις αντιδράσεις: «Οι αντιδράσεις του κόσμου είναι δικαιολογημένες. Ήταν 40 λεπτά μαζί μας και στο τέλος έκανε την κριτική του και αντέδρασε. Εμείς προσπαθούμε ειδικά με τα παιδιά που δεν έχουν εμπειρία να τους εξηγήσουμε. Ακόμη όμως και για τους Έλληνες είναι πρωτόγνωρο να παλεύουν για τη σωτηρία. Οι παίκτες αφενός δεν είναι άμοιροι ευθυνών αλλά αφετέρου θέλουν υποστήριξη για να συνεχίσουν να δουλεύουν και να γυρίσουν την κατάσταση. Αρκετό καιρό υπάρχει μία περίεργη κατάσταση αλλά πρέπει να συνεχίσουμε».

Για το αν μπορεί να γυρίσει η κατάσταση: «Έχει δυσκολέψει η κατάσταση, είναι δεδομένο. Δεν έχουμε όμως το δικαίωμα να μην παλέψουμε. Είναι υποχρέωση απέναντι στον σύλλογο, τους φιλάθλους, απέναντι σε όλους. Θα πρέπει να υπερβούμε τους εαυτούς μας όσες φορές χρειάζεται. Το ματς με το Ρέθυμνο δεν θέλω να πω αν είναι τελευταία ευκαιρία αλλά είναι κομβικό. Όσο υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες θα λέμε ότι προλαβαίνουμε».