Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να ξεπερνά για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική τους 30 πόντους, σημειώνοντας 33, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Λαυρίου Megabolt με 73-60. Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έχει πλέον ρεκόρ 4-4 ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής διατηρεί το θετικό της πρόσημο έχοντας 5-3.

Μία εβδομάδα μετά από τους 35 πόντους στο Ιβανώφειο, ο Λάνγκφορντ σημείωσε 33 πόντους σε λιγότερο από 36 αγωνιστικά λεπτά και ηγήθηκε της ΑΕΚ που έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες στην EKO Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι, που δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα, τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 12/14 βολές, 17/37 δίποντα και 9/23 τρίποντα και ακόμα 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 μπλοκς. Την ίδια στιγμή που παίκτες του Λαυρίου Megabolt σούταραν 15/22 βολές, 12/33 δίποντα και 7/21 τρίποντα και είχαν επίσης 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ έκαναν 1 παραπάνω λάθος (14-13).

Λαύριο Megabolt και ΑΕΚ ήταν νευρικοί από το ξεκίνημα του αγώνα με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παίρνουν προβάδισμα με 7-4 στο πεντάλεπτο με καλάθια των Κακλαμανάκη και Ματσιούλις. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 7' με τον Ντέιβις να κάνει το σκορ 9-9 όμως ο Λάνγκφορντ με έξι δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 16-12 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15' ο Μουράτος με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 23-23. Ο Σλότερ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ (23-25) και ακολούθως... ανέλαβε ο Λάνγκφορντ. Σημείωσε και τους 11 πόντους της «Ένωσης» ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου συμπεριλαμβανομένου και τους μπάζερ μπίτερ που έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 37-26!

Με ένα γρήγορο 5-0 το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 31-37 με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμά της. Το ίδιο συνέβει και όταν οι γηπεδούχοι με τους Γερομιχαλό και Μουράτο μείωσε στο 28' σε 38-43, καθώς οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7-0 έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 50-38.

Ντεκόζι και Άλμαν μείωσαν για τους γηπεδούχους σε 46-54 στο 34' ενώ με ένα νέο σερί 6-0 από το Λαύριο Megabolt έκανε το σκορ 54-59. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ματσιούλις όμως έφεραν και πάλι την ΑΕΚ στο +13 (52-65) ενώ δύο ακόμα αυτή τη φορά από τον Γιαννόπουλο έκαναν το σκορ 58-73 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ως το τέλος, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 26-37, 38-50, 60-73

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ)

«Καλησπέρα σας. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τη σημερινή τους νίκη επί ενός αντιπάλου ο οποίος αξίζει το σεβασμό νομίζω όλων μας για την προσπάθεια που κάνει και την εικόνα που δείχνει από την αρχή του πρωταθλήματος.

Ξέραμε ότι για να κερδίσουμε σήμερα εδώ θα έπρεπε να περιορίσουμε μία ομάδα που έχει ενθουσιασμό και ταλέντο. Στηρίζεται στο πολύ καλό κλίμα που υπάρχει εδώ μεταξύ τους, στο ταλέντο το οποίο έχουν και στον ενθουσιασμό με τον οποίο παίζουν. Νομίζω ότι η άμυνά μας ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο, μάς έδωσε το δικαίωμα να ελέγχουμε το παιχνίδι για 40 λεπτά και σε συνδυασμό με κάποια σουτ που βάλαμε σε κρίσιμες στιγμές και άνοιξαν τη διαφορά πήραμε μία νίκη που για μας είναι σημαντική και χρήσιμη.

Να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Χρήστο Σερέλη και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνει στο Λαύριο και εμείς συνεχίζουμε στο δρόμο το δύσκολο που έχουμε μπροστά μας.»

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt):

«Kαλησπέρα. Σήμερα ερχόμενοι περιμέναμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα επιπέδου BCL. Θέλαμε να δούμε πως η ομάδα μας μετά το πολύ καλό ξεκίνημα που έχει κάνει στο πρωτάθλημα θα μπορούσε να ανταποκριθεί απέναντι στην Α.Ε.Κ.

Θεωρώ ότι αμυντικά κάναμε πάρα πολύ καλή προσπάθεια σε αρκετούς τομείς. Τα πήγαμε αρκετά καλά, είχαμε ένα πλάνο το οποίο λειτούργησε δεν δεχτήκαμε πολλούς πόντους. Προφανώς ο Λάνγκφορντ για άλλη μία φορά, εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά το έχει καταφέρει σε πολύ υψηλότερο επίπεδο με πολύ καλύτερες ομάδες, σκόραρε 33 πόντους και μας πλήγωσαν. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που ήμασταν αρκετά καλά και φρέσκοι μάς είχε βάλει 20 πόντους από τους 37 της ΑΕΚ και νομίζω ότι ένα πολύ μεγάλο σημείο του παιχνιδιού κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου που ‘’φάγαμε’’ ένα σερί 0-7 από τον Λάνγκφορντ ενώ είχαμε και δύο φάουλ να δώσουμε δεν παίξαμε έξυπνα… εκεί φάνηκε η απειρία μας.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Είναι ένα παιχνίδι στο οποίο έχουμε κάνει αρκετά λάθη επιθετικά απέναντι στη δυνατή άμυνα της ΑΕΚ οπότε πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε στο βίντεο για να δούμε πώς πρέπει να είμαστε έτοιμοι να ανταπεξερχόμαστε, να παίζουμε και εμείς σωστά απέναντι στις άμυνες… και συνεχίζουμε την πορεία μας στο πρωτάθλημα η οποία είναι αρκετά καλή, πάρα πολύ καλή μέχρι τώρα θα το ξαναπώ όμως όπως το λέω κάθε εβδομάδα, ακόμα δεν έχουμε καταφέρει τίποτα απολύτως πρέπει να έχουμε τα κεφάλια μας μέσα, να είμαστε πολύ ταπεινοί και συγκεντρωμένοι γιατί οι νίκες που θα χρειαστούν για να σταθούμε στην κατηγορία θα είναι σίγουρα πάνω από οκτώ.

Εύχομαι καλή συνέχεια στην Α.Ε.Κ. και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη και ελπίζω πραγματικά και η ομάδα μου αν συνεχίσει με την ίδια δύναμη και την ίδια προσπάθεια στην προπόνηση να μπορεί να είναι πιο ανταγωνιστική σε παιχνίδια όπως το σημερινό».