Σημαντική νίκη πέτυχε εντός έδρας το Περιστέρι Winmasters επί της Νίμπουρκ (75-65). Με την επικράτηση τους οι «κυανοκίτρινοι» ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του Γ’ Ομίλου του Basketball Champions League με θετικό ρεκόρ (4-3) αυξάνοντας τις πιθανότητες πρόκρισης τους στα πλέι οφ, ενώ υποχρέωσαν την τσεχική ομάδα στην μόλις δεύτερη ήττα της στην διοργάνωση της φετινής σεζόν.

Το Περιστέρι Winmasters έλεγξε από την αρχή έως της τέλος την αναμέτρηση, χάρις στην εξαιρετική άμυνα του, ενώ στην επίθεση είχε κορυφαίο τον Στίβεν Γκρέϊ, που σκόραρε 19 πόντους με 4/10 τρίποντα. Ο 30χρονος Αμερικανός γκαρντ είχε, επίσης, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν ακόμη δύο διψήφιους, τον Ουίλιαμ Χάτσερ, που πέτυχε 13 πόντους με 2/2 τρίποντα και τον Γιανίκ Μορέιρα, ο οποίος σκόραρε 12 πόντους. Ο 28χρονος σέντερ τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ, καθώς είχε και 10 ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό ριμπάουντ, 11, είχε και ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ, ο οποίος σκόραρε 8 πόντους.

Το Περιστέρι Winmasters με 4/8 τρίποντα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +10 (25-15). Συνέχισε με την ίδια ένταση και ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασε την διαφορά στους 15 (39-24) στο 17’.

Η Νίμπουργκ αντεπιτέθηκε στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου 9-5 μείωσε στους 9 (47-39) στο 25’. Οι «κυανοκίτρινοι» γρήγορα επανήλθαν στην καλή άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 22-10, ξέφυγαν με 17 (66-49) στο 34’ και «αγκάλιασαν» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 5 (1), Γκρέι 19 (4), Μορέιρα 12 (10 ριμπ.), Βασιλόπουλος 5, Ξανθόπουλος 2, Μπλέικ, Χάτσερ 13 (2), Μόρισον, Μόουζες 8 (11 ριμπ.), Σαλούστρος 6 (1), Σκορδίλης 2, Σμιθ 3 (1).

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέν): Χάνκινς 8, Χρούμπαν 10 (2), Πούμπρλα 12, Ρόγκιτς 9 (2), Τούμα 4, Μπέντα 8 (11 ριμπ.), Μπούκερ 7 (1), Κριζ 4, Ντάλτον 3, Σάφαρτσικ.