Ηταν 27 Ιανουαρίου 2007 όταν για τελευταία φορά στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ Απόλλωνας Carna και ΑΕΚ τέθηκαν αντιμέτωποι στην Πάτρα. Ακολούθησε ο υποβιβασμός της Αχαϊκής ομάδας και μετά αυτός της Αθηναϊκής. Οι δρόμοι τους διασταυρώθηκαν την περίοδο 2011-2012 αλλά για την Α2 Εθνική κατηγορία με τον Απόλλωνα να σημειώνει δύο νίκες. Είχε επικρατήσει με 81-70 εντός (Αργυρόπουλος 28, Λιανός 24 – Μάντζαρης 14, Σκλάβος 13) και 68-66 εκτός έδρας (Αργυρόπουλος 26, Πέτροβιτς 21 – Κούρτης 16, Φ.Βασιλόπουλος 14).

Στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων στην Πάτρα για την Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Απόλλωνας Carna έπαιζε ένα από τα τελευταία χαρτιά του για την παραμονή -παρότι δεν τα κατάφερε στο τέλος- και πήρε τη νίκη με 86-79, έχοντας διαρκώς το προβάδισμα. Εκείνη η νίκη έφερε... φαρδιά-πλατιά την “υπογραφή” του Τζίμι Ολιβερ που είχε 27 πόντους με 11/12 βολές, 5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και επτά κερδισμένα φάουλ. Από την άλλη πλευρά Μάκης Νικολαίδης με 20 πόντους (5/10 τρίποντα) αλλά και Μπρεντ Σκοτ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα της “ένωσης”.

Συνολικά σε 11 αγώνες στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ -όλοι για την κανονική περίοδο- οι γηπεδούχοι σημείωσαν επτά νίκες έναντι τεσσάρων των φιλοξενούμενων που ωστόσο πέτυχαν την πιο ευρεία νίκη την περίοδο 1996-1997 με 82-64. Οσο για το ρεκόρ σκοραρίσματος, το έχει από την περίοδο 1993-1994 ο Γκρεγκ Σάτον το “κοντέρ” του οποίου έγραψε 40 πόντους για τον Απόλλωνα Carna στο 101-93 επί της ΑΕΚ.

Αναλυτικά τα παιχνίδια της Πάτρας στο επαγγελματικό πρωτάθλημα και οι πρωταγωνιστές τους...

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA

* Με τέσσερις ασίστ ο Νίκος Αργυρόπουλος θα φτάσει τις 500 στη μεγάλη καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

* Οχτώ αμυντικά ριμπάουντ χωρίζουν τον Γάιο Σκορδίλη από τα 200 στην κατηγορία.

* 12 πόντοι θα είναι αρκετοί για τον Μουχάμεντ Ελ-Αμίν για να φτάσει τους 300 στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ

* Οχτώ ριμπάουντ μακριά από τα 300 στην καριέρα του στην κατηγορία βρίσκεται ο Ζήσης Σαρικόπουλος.

* Μία ασίστ θα είναι αρκετή για τον Νώντα Παπαντωνίου προκειμένου να φτάσει τις 300.

* Επτά εύστοχα δίποντα απέχει ο Ντούσαν Σάκοτα από τα 200 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.