Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καλύτερος στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά επικράτησε στο Ηράκλειο της Κρήτης του ΠΑΟΚ (79-73) ύστερα από έναν τελικό «διαφήμιση» του μπάσκετ και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν και το 19ο στην ιστορία του, Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Νικ Καλάθης ήταν πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» με 19 πόντους (2 τρίποντα), πρώτος στις ασίστ με 9 και αναδείχθηκε MVP του 44ου τελικού Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέβαλλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα και τον Καλάθη να σκοράρει και να δημιουργεί, προηγήθηκε με διαφορά 19 πόντων (27-8) μόλις στο 9’ του τελικού. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», ωστόσο, κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση. Βελτίωσε την άμυνα του, βρήκε λύσεις από τον Ουίλιαμ Χάτσερ από την περιφέρεια, ενώ ο Ντάριους Γκάρετ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες προσφέροντας πόντους και επιθετικά ριμπάουντ.

Έτσι ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους έξι πόντους (31-25) στο 15’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά για τους «πράσινους» (46-36), ύστερα από το σκορ που έδωσε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην τρίτη περίοδο ανέκοψε τον ρυθμό των «πρασίνων» με την άμυνα ζώνης, ο Γκάρετ συνέχισε να κάνει πολύ καλή δουλειά στις δύο ρακέτες και με τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς σχεδόν με την εκπνοή, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο -1 (59-58).

Η τέταρτη περιόδος άρχισε με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζόουνς και ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπέρασε με 61-59. Τρία τρίποντα, ένα από τον Χάτσερ και δύο από τον Γκος, έφεραν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 70-67, 4’ και 50’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βελτιώθηκε αμυντικά, πέρασε την μπάλα στην ρακέτα (ενώ μέχρι τότε προσπαθούσε να επιτεθεί στην ζώνη με μακρινά σουτ) και με σερί 8-0, προσπέρασε με 75-70 στο 37’.

Με καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη και μια βολή του Γκος, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 75-73, με 52’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, όμως, οι «πράσινοι» έως το τέλος δεν δέχθηκαν πόντο και με δύο ζευγάρια βολών από τους Ιωάννη Παπαπέτρου, Καλάθη, πήραν τη νίκη και τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (3), Τζέφερσον, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τέπιτς, Μαργαρίτης 13, Ζάρας 3 (1), Χάτσερ 23 (4), Γκάρετ 10 (15 ριμπ.), Γκος 15 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2 τρ., 10 ριμπ.), Πέιν, Λάνγκφορντ 17 (3),Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 14, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ, Καλάθης 19 (2 τρ., 9 ασ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μήτογλου 2.