Στη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας του μετά από εκείνη από τη Βίρτους Μπολόνια και τρίτη συνολικά ήττα του στο BCL, υποχρεώθηκε ο Προμηθέας. Παρά τη μεγαλειώδη εμφάνιση του Τόνι Μέιερ που είχε 33 πόντους με 13/18 σουτ, έχασε στο “Δ.Τόφαλος” από την Οστάνδη με 84-88 αφού αναγκάστηκε να ακολουθεί στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η αχαϊκή ομάδα παρότι πήρε σκορ από δεύτερες επιθέσεις (22-8 οι πόνοι από επιθετικά ριμπάουντ), “πλήρωσε” μεταξύ άλλων το κακό αμυντικό transition που επέτρεψε στους Βέλγους να σημειώσουν 23 πόντους στον αιφνιδιασμό -ο Προμηθέας είχε 13.

Αν και δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι αφού βρέθηκε πίσω με 2-7 μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, ο Προμηθέας αντέδρασε εγκαίρως, προηγήθηκε με 13-12 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (22-21). Οι Βέλγοι μπήκαν καλύτερα και στη δεύτερη περίοδο (24-30 στο 13΄) όμως με αιχμή του δόρατος τον Μέιερ -είχε 22 πόντους στο ημίχρονο- ο Προμηθέας προσπέρασε ξανά (33-32). Το πρόβλημα ωστόσο ήταν αμυντικό για την αχαϊκή ομάδα που στο τέλος του πρώτου μέρους ήταν πίσω με 46-49.

Ο Προμηθέας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να γίνει πιο πιεστικός στην άμυνα και κρατώντας τους Βέλγους στους δύο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του, προηγήθηκε εκ νέου με 56-51. Δεν κατάφερε όμως να ξεφύγει κι έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου, το ισχνό 63-62 άφηνε ανοιχτή την υπόθεση νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι    κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα και να το κρατήσουν ως το τέλος, αφού ξέφυγαν με έξι πόντους μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Προμηθέας είχε μια τελευταία ευκαιρία στα 9΄΄με το σκορ στο 84-87 όμως ο Λίποβι δεν επιχείρησε τρίποντο, αλλά λέι απ που ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 21 (3), Γκίκας 5, Χολ 8, Λίποβι 1, Σαλούστρος 2, Έλις 1, Γερομιχαλός 2, Μέιερ 33 (2/2β, 8/10δ, 5/8τρ, 6ρ.), Παρκς 11, Σανδραμάνης, Τσαϊρέλης.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Φίλερ 11 (1), Κέστελοτ 9, Μβέμα 3 (1), Σβαρτζ 6 (2), Ουίλιαμς 17, Μπουζά 14 (2), Ντέσιρον 4, Τζόρτζεβιτς 4, Τζούρισιτς 11, Λάμπρεχτ, Λάισι, Μάριτς 7.