Η Εθνική νίκησε στην Σενζέν την Τσεχία για την δεύτερη αγωνιστική του 11ου Ομίλου της δεύτερης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά με 7 πόντους (84-77) και όχι με 12, που χρειαζόταν, και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Στην «επίσημη αγαπημένη» κόστισαν οι βολές (10/18 έναντι 21/22 των αντιπάλων) και τα ριμπάουντ (τρία παραπάνω επιθετικά οι Τσέχοι), με συνέπεια να μην εκμεταλλευτεί για να πετύχει τον στόχο της τα διπλάσια λάθη των νικητών (18-9).

Ο Νικ Καλάθης με 27 πόντους (με 5/9 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο καλύτερος της Εθνικής. Ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους ήταν ο δεύτερος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που αποβλήθηκε με λανθασμένο πέμπτο φάουλ στο 35’, τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Γιάρομιρ Μπόχατσικ που σκόραρε 25 πόντους με 4/7 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος της Τσεχίας.

Με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Καλάθη, η Εθνική προηγήθηκε με 10-2 στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά η Τσεχία με πρωταγωνιστή τον Μπόχατσικ μείωσε 15-12 στο 9’. Η ελληνική ομάδα συνέχισε με καλό ρυθμό και δύο τρίποντα των Καλάθη, Κώστα Παπανικολάου, ξέφυγε με διαφορά 9 πόντων (26-17) στο 15’. Η άμυνα της Εθνικής χαλάρωσε, η Τσεχία αντέδρασε και με δύο τρίποντα του Βόιτεκ Χούρμπαν ισοφάρισε σε 31-31, με 55’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Τσέχους μπροστά στο σκορ (33-32), ύστερα από 1/2 βολές του Σλούκα και 2/2 βολές του Πάτρικ Άουντα 1’’ πριν το τέλος. Ο Άουντα με γκολ φάουλ διεύρυνε το προβάδισμα της Τσεχίας (36-32) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου.

Με δύο βολές του Χούρμπαν η Τσεχία προηγήθηκε και με 5 (42-37) λίγο μετά το 23’. Η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με δύο καλάθια του Καλάθη, προσπέρασε με 44-42, με 3’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με 11 σερί πόντους του Θανάση Αντετοκούνμπο, η Εθνική ξέφυγε με 8 (57-49) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με καλάθι του Μπουρούση και δύο βολές του Σλούκα, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 12 (61-49) στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου. Με την διαφορά στους 12 (65-53), 6’ και 33’’ πριν την λήξη της συνάντησης, ο πάγκος της Εθνικής χρεώθηκε με τεχνική ποινή, που έδωσε την ευκαιρία στην Τσεχία να μειώσει στους 8 (65-57) με βολή του Σατοράνσκι και τρίποντο του Μπόχατσικ.

Ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, και με 2’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη ο Μπόχατσικ με τρίποντο μείωσε στο καλάθι (70-68).

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84.

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 13, Μπάλβιν 6, Μπόχατσικ 25 (4/7 τριπ.), Χρούμπαν 11 (3), Κριτζ 2, Πέτερκα 5 (1), Πούμπρλα 2, Σατοράνσκι 13 (8 ριμπ., 9 α.), Σίρινα, Βιόραλ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 12 (9 ριμπ.), Αντετοκούνμπο Θ. 11 (1), Μπουρούσης 2, Καλάθης 27 (6/8 διπ., 5/9 τριπ.), Λαρεντζάκης 2, Παπαγιάννης, Παπανικολάου 5 (1), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 16 (1), Πρίντεζης 6.