Μετά την ήττα του από τον ΠΑΟΚ, το Ρέθυμνο Aegean, προεξάρχοντος του Τζάστιν Χαρτ (23 πόντοι)  επέστρεψε στον δρόμο της...αρετής, επικρατώντας του Αρη με 84-77, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι από την αρχή και εντέλει κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου βρήκε τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το 42-43 και να προηγούνται με 46-43. Οι Ρεθυμνιώτες επέστρεψαν στο γήπεδο με ορμή, εκμεταλλεύθηκαν τα (17 στο σύνολο τους) λάθη των φιλοξενούμενων και με ένα επιμέρους σκορ 13-2,κατάφεραν να κτίσουν για πρώτη φορά μια διψήφια διαφορά: 55-45 στο 23ο λεπτό. Στο 29'η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (69-57), ωστόσο ο Αρης δεν παρέδωσε τα όπλα, απάντησε με ένα σερί 8-0 και δια χειρός Μιχάλη Πελεκάνου μείωσε σε 69-65.

Στην κρισιμότερη πλέον φάση του ματς ,το Ρέθυμνο Aegean διέθετε περισσότερες λύσεις, συμπεριλαμβανομένου του (αρχηγού του) Ακη Καλλινικιδη  ο οποίος με τρίποντο «έγραψε»το 76-68. Προηγουμένως ο  Γιάννης Αθηναίου είχε αστοχήσει σε βολές,, ενώ (για τους γηπεδούχους) στα χνάρια του Καλλινικίδη βάδισε αμέσως ο Νίκος Αγγελόπουλος, ο οποίος με»γκολ-φάουλ» ανέβασε τη διαφορά στους 11πόντους (79-68) και τότε ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, με το Ρέθυμνο Aegean να σημειώνει την τρίτη νίκη του και τον Αρη να υποχωρεί στο 2-2.