Την τέταρτη σερί νίκη της στην Betshop Basket League και έβδομη σε Ελλάδα και Ευρώπη πέτυχε η ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη (81-77). Η Ένωση παρά τις απουσίες της (δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Βασίλης Ξανθόπουλος, Βασίλης Καββαδάς και Χάρης Γιαννόπουλος) απέκτησε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (συνολικά είχε τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και τέσσερα λιγότερα λάθη) και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος.

Η ΑΕΚ είχε έξι παίκτες που τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Βινς Χάντερ, που σκόραρε 16 πόντους ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ, τον Μάλκολμ Γκρίφιν (14 πόντοι με 2/3 τρίποντα), τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (13 πόντοι με ένα τρίποντο) και τους Γιόνας Ματσιούλις, Τάιλερ Ρόμπερσον, οι οποίοι πέτυχαν από 10 με τον 24χρονο Αμερικανό φόργουορντ να μαζεύει και 8 ριμπάουντ.

Από τον Άρη, που δεν έχει σημειώσει ακόμη νίκη εντός έδρας, προσπάθησε περισσότερο ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος είχε 24 πόντους με 4/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-20 στο 14’ και 30-27 δύο λεπτά αργότερα, αλλά η Ένωση με σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα έξι πόντων (39-33).

Η ΑΕΚ διεύρυνε το σερί της σε 11-0 στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους με κάρφωμα του Χάντερ και τρίποντο του Γκρίφιν, και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (44-33). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο και βολή του Λάκι Τζόουνς μείωσε στους 7 (50-43) στο 25’. Η Ένωση απάντησε με δύο ζευγάρια βολών από τους Ρόμπερσον, Γκρίφιν (54-43) στο 26’ και τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +9 (61-52) με λέι απ του Ρόμπερσον.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 13 (67-54), 6’ και 34’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς και με τρίποντο του Μάικ Κάιζερ πλησίασαν στους 6 (76-70) με 50’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Μετά από άστοχη επίθεση της Ένωσης, όμως, ο Μποχωρίδης έκανε λάθος πάσα και ο Λαρεντζάκης με δύο βολές έκανε το 78-70, 42’’ πριν την λήξη.

Ο Άρης επέμεινε και με καλάθι του Τζόουνς στα 23’’ και τρίποντο του Μποχωρίδη με 20’’ να απομένουν για το τέλος μείωσε στο καλάθι (79-77), όμως, ο Ντούσαν Σάκοτα με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ (81-77), 16’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81.

Λούκα Μπάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Απόλαυσα αυτή τη νίκη. Είμαι πολύ χαρούμενος με όλους τους παίκτες για την προσπάθειά τους. Δεν είναι εύκολο να επιστρέψεις μετά από δύο εβδομάδες διακοπής, κυρίως όταν έχεις να διαχειριστείς προβλήματα τραυματισμών. Είχαμε τέσσερις διεθνείς και τρεις τραυματίες. Είναι δύσκολο να βρεις ρυθμό. Γι’ αυτό οι δύο ομάδες είχαν σκαμπανεβάσματα στη διάρκεια του αγώνα. Ήταν πολύ σημαντικό ότι κάναμε μια πολύ καλή αμυντική εμφάνιση, παρά κάποια λάθη στην τελευταία περίοδο.

Πρέπει όμως να καταλάβουμε τι είδους ταυτότητα έχει ο Άρης σαν ομάδα, παίζει με περηφάνια και δεν εγκαταλείπει το παιχνίδι ποτέ, ειδικά στην έδρα του. Στην τελευταία περίοδο όπου ο Άρης έπαιξε παιχνίδι υψηλού ρυθμού, είχαμε πρόβλημα με το μακρινό σουτ αλλά εμείς ήμασταν όπως έπρεπε στα ριμπάουντ.

Επιθετικά, είχαμε παραγωγικότητα και κάναμε καλό παιχνίδι. Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων σημαίνει ότι μοιράσαμε πολύ καλά την μπάλα και το κλειδί ήταν η ευστοχία από τη γραμμή των βολών για να διατηρήσουμε τον έλεγχο του αγώνα. Η επιτυχία στα ριμπάουντ και στις διεκδικούμενες μπάλες μέτρησαν πολύ. Ήμασταν προετοιμασμένοι για αυτό και ήταν και αυτό ένα από τα κλειδιά του αγώνα».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Άρη): «Έχει πολλές αναγνώσεις το παιχνίδι. Χάσαμε ακόμα μία φορά από τις κατοχές. Το μπάσκετ έχει δύο κατηγορίες, τις κατοχές και τις αποφάσεις. Οι αποφάσεις είναι και θέμα ποιότητας. Οι κατοχές είναι πολύ σημαντικές. Τα 13 ριμπάουντ και τα 17 λάθη, αβίαστα πολλά από αυτά, ήταν πολύ σημαντικά και μας κόστισαν. Η ΑΕΚ έχει πολύ καλή αντίδραση στα χέρια και το είχαμε επισημάνει πριν το παιχνίδι.

Οι αποφάσεις είναι ένα άλλο κομμάτι πολύ σημαντικό, το πώς να διαβάζεις τον αντίπαλο. Δώσαμε τέσσερις εύκολες βολές στο τέλος στην ΑΕΚ ενώ είχαμε πει να παίξουμε άρνηση στην μπάλα.

Το πρόβλημα είναι στο ροτέισον. Όταν βγάζεις τους βασικούς σου παίκτες πόσο θα αντέξεις. Η ΑΕΚ μας έσπασε στα σκριν. Τα χέρια της στην άμυνα και πάνω στη μπάλα ήταν πολύ καλή. Η σχέση ασίστ και λαθών μετράει πάρα πολύ.

Την πίεση την παίρνω όλη εγώ. Το «Αγγέλου σήκω φύγε» εγώ το ακούω. Η διοίκηση έχει σχέση με τον Αγγέλου. Ευχαριστώ για την αρνητική κριτική που μου ασκείται, σέβομαι και ακούω τους πάντες. Όμως οι παίκτες πρέπει να έχουν ψηλά το κεφάλι και να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή αποφασιστικότητα. Την πίεση την παίρνω όλη εγώ».